Małe i cieszy, czyli recenzja "Book of YOU" Jamie Olivera.Lato sprzyja poprawie nastroju i myśleniu o sobie. Nastrojeni optymistycznie wyruszamy w plener, by cieszyć się przyrodą, powiewem wiatru i promieniami słońca, które delikatnie pieszczą naszą skórę. Mamy czas na odrobinę lenistwa, przyjrzenie się światu, smakowanie nowych potraw i wdychanie aromatów. W środku nocy wsłuchujemy się w ptasie trele, by wraz z nimi czekać na wschód słońca zapowiadający kolejny piękny dzień. Lato to dobry czas na to, aby poczuć się lepiej, dokonać zmiany i spełniać marzenia. Najlepiej krok po kroku. Żeby było łatwiej i zdrowiej. W czerwcu pojawiła się mała, ale niezwykła książka w zielonej okładce: "Book of YOU" Jamie Olivera.
Wszystko zaczęło się od aplikacji YOU (do pobrania w App Store lub Google play), której główny zamysł polega na tym, że nawet drobne zmiany mają wpływ na nasze życie. I nie chodzi tu koncentrowanie się na dietach i radykalnych przemianach, które często i tak się nie udają, ponieważ trudno jest nam wytrwać w postanowieniach. Po wszystkim zaś pozostaje nam zniechęcenie i przygnębienie. Autorzy aplikacji postanowili skupić się na małych zmianach, ponieważ według nich życie to suma wielu mikroakcji. Z doświadczeń aplikacji zrodziła się książka "Book of  YOU" poręczny, pięknie wydany zbiór tzw. mikroakcji, czyli krótkich, niewymagających wielkiego wysiłku (ani – co bardzo istotne! – samozaparcia) czynności, wykonywanych w toku codziennych obowiązków.

Książka stanowi zbiór 365 różnorodnych zadań, przygotowanych przez ekspertów z różnych dziedzin pod czujnym okiem neurobiologów. YOU to praca zespołowa, wśród twórców znajdują się ludzie różnych profesji, ale również mający inne zamiłowania. (wśród nich znajdują się neurolog, biolog molekularny, zapracowana mama, trener osobisty i zapalony przedsiębiorca). Łączy ich jeden cel: sprawić, aby świat był dla nas zdrowszym i szczęśliwszym miejscem. Nad całością projektu czuwa Jamie Oliver, fenomen w świecie żywności, który od wielu lat zachęca ludzi do przygotowywania zdrowych i smacznych potraw. Jednak "Book of YOU" nie jest książką kucharską. I nie jest też zwyczajnym poradnikiem, jakich wiele na półkach księgarń.


Książka "Book of YOU" jest zbiorem mikro działań, które przeznaczone są do wykonania każdego dnia w ciągu 365 dni w roku. Zgrupowane zostały w czterech głównych obszarach: jedzenie, miłość, umysł i ruch. 
Oto kilka przykładowych mikro akcji:

UMYSŁ: Piosenka mająca moc (...) Dzisiaj posłuchaj piosenki, która silnie na ciebie działa. jaki wywołuje efekt?

JEDZENIE: Jedz zielono. Dzisiejsze zadanie jest łatwe - zjedz coś zielonego.

MIŁOŚĆ: Wybacz sobie (...) Co było, minęło. Ważna jest przyszłość (...) przebacz sobie i idź do przodu.

RUCH: Retrochodzenie. Mowa o chodzeniu tyłem, które praktykowano w starożytnych Chinach (...) Do tyłu marsz!

Niektóre z nich potrafią wywołać uśmiech na twarzy, zaskoczyć czymś nowym, albo zwyczajnie dają impuls do działania poza codziennymi schematami. Korzystać z nich można na wiele sposobów. Codziennie, krok po kroku realizując zadania, albo wybierać te, które w danej chwili uznamy za ważne. "Book of YOU" nie jest zliczaniem codziennej ilości przebytych kroków, ani zjedzonych przez nas kalorii. Ta mała książeczka mówi o naszych uczuciach, chwilach, doświadczeniach i drobnych codziennych zwycięstwach, które warto celebrować. To książka o tym, że znajdując codziennie odrobinę czasu dla siebie, możemy zyskać wiele.
Wystarczy wejść po schodach, zjeść soczysty owoc, docenić widok nocnego nieba. Działania zaproponowane w "Book of YOU" nie są czymś nadzwyczajnym, są ćwiczeniem uważności, poszukiwaniem spokoju i harmonii w każdej sytuacji. To proste czynności, które dają radość życia.

Co najważniejsze, do osiągnięcia trwałej zmiany wystarczy minuta dziennie. Bo małe rzeczy są ważne. Musimy tylko zacząć je zauważać. A później powtarzać z książką, która robi to bardzo stylowo.

"Book of YOU" to świetnie wydana książka, którą można zabrać ze sobą wszędzie, zmieści się do każdej torebki i plecaka. Wydana pięknie zachęca do tego, by z niej korzystać. Wraz z mikro akcjami znajdziemy w niej mnóstwo kolorowych zdjęć, miejsc na nasze przemyślenia, notatki i szczęśliwe "bazgroły".
Moim zdaniem to jedna z ciekawszych propozycji ostatnich miesięcy, która idealnie wpisuje się w trend myślenia o zdrowym stylu życia. Świetny przykład troski o nasze dobre samopoczucie. Pozbawiona moralizatorstwa i mądrości, które trudno jest wprowadzić w życie. Spodoba się zarówno młodym (szczególnie korzystającym już z aplikacji YOU), jak i starszym, którzy nie mają wiele czasu na poszukiwanie zmian. Tutaj otrzymują skondensowaną formę porad do zastosowania od zaraz. 

Lato trwa. Warto poświęcić drobne chwile, by poczuć się lepiej i zdrowiej. A później już tylko krok do realizacji marzeń. Czego życzę Wam i sobie na kolejne lata. Bo niektóre z mikro akcji już zrealizowałam.


Tytuł: "The Book of YOU"
Autor: Jamie Oliver (i inni)
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 288

Za udostępnienie książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu:

Poprzednie wpisy dotyczące publikacji "The Book of YOU" umieszczone na moim blogu do przeczytania po kliknięciu w linki: Zapraszam :-)

0 komentarze: