sobota, grudnia 09, 2017

sobota, grudnia 09, 2017

Pasja, która prowadzi do zbrodni, czyli recenzja "Martwego błękitu" Krzysztofa Bochusa.


Rok 2017 obfitował w wiele ciekawych książek, które miałam możliwość przeczytać. Należą do nich powieści Krzysztofa Bochusa, najpierw "Czarny manuskrypt", a następnie "Martwy błękit". Oba tytuły należą do gatunku kryminałów retro, ich fabuła rozgrywa się w latach przypadających na narodziny hitlerowskiego reżimu. W obu książkach historyczne wydarzenia lat trzydziestych XX wieku przeplatają się z mrocznymi śledztwami prowadzonymi przez radcę kryminalnego Christiana Abella - głównego bohatera zagadkowych powieści Krzysztofa Bochusa. O debiutującym "Czarnym manuskrypcie" pisałam w kwietniu, natomiast dzisiaj chciałabym odnieść się do drugiego tomu cyklu stworzonego przez autora, czyli "Martwym błękicie".
Tym razem śledczy Christian Abell prowadzi wyjątkowo skomplikowane śledztwo w Sopocie i Wolnym Mieście Gdańsku, ale zakres jego działań wykracza znacząco poza obszar Trójmiasta, sięgając nawet do przedwojennego Berlina. Już na początku warto wspomnieć o miejscach, w których rozgrywa się fabuła powieści, ponieważ Krzysztof Bochus z wielką starannością opisuje przedwojenną rzeczywistość niemieckiego Pomorza, z gdańskimi ulicami po których kursowały pierwsze elektryczne tramwaje, hotelami, pensjonatami i kasynami, willami i portowymi zabudowaniami, plażą w Jelitkowie, czy molo w Sopocie. Dzięki drobiazgowo oddanej topografii bardzo łatwo jest odnaleźć historyczny klimat, który jest równie ważny jak kryminalna intryga skonstruowana w powieści. Wszystko to rozgrywa się w oparach tajemnicy, żydowskiej Kabały i spisku związanego z niezwykłą kolekcją dzieł sztuki. Całość spowija sina nadmorska mgła, owiewa zimny wiatr, i martwy błękit nieba, zamykając żyjącego w kapsule okrutnej rzeczywistości śledczego poszukującego prawdziwej miłości.
Bohater "Martwego błękitu" to człowiek ulegający różnorodnym emocjom i ludzkim namiętnościom, działający zgodnie z zasadami, ale nie cofający się przed kontestowaniem poleceń swoich policyjnych zwierzchników. Elegancki, odważny i godny przeciwnik dla wszystkich, którzy rzucają mu kłody pod nogi, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.


Christian Abell to ciekawie skonstruowana postać, z tajemniczą przeszłością, posiadająca niejako szósty zmysł, który prowadzi go do rozwiązania najbardziej skomplikowanych łamigłówek. W "Martwym błękicie" na radcę Abella czeka nie lada wyzwanie. W nadmorskim kurorcie, w kwietniu 1933 roku, dochodzi do śmierci znanego żydowskiego przedsiębiorcy i znawcy sztuki - Saula Rottenberga. Przynajmniej na początku wszystko wskazuje na to, że znaleziony we własnym domu denat popełnił samobójstwo. Przenikliwość radcy śledczego Abella prowadzi jednak do nowych tropów i ostatecznej konkluzji - bogaty mieszkaniec Sopotu został zamordowany. Śledztwo, które miało być szybkie i łatwe przekształca się w długą serię zaskakujących wydarzeń, wiodących do odkrycia niezwykłych kryminalnych powiązań między ludźmi władzy - nowego brunatnego reżimu i świata przestępczego, które nie cofną się przed niczym.

W wyniku wielu dramatycznych okoliczności główny bohater popada w trudne położenie, wielokrotnie naraża swoje zdrowie i życie, ale nie poddaje się, chcąc rozwiązać do końca inteligentną zagadkę przygotowaną przez autora powieści.

Krzysztof Bochus potrafi pisać ciekawie i zajmująco, jest erudytą, tworząc powieść z pewnością przygotowuje się do niej bardzo rzetelnie. Autor jest doświadczonym dziennikarzem, publicystą i wykładowcą akademickim. Jego zamiłowanie do historii i sztuki znalazło odzwierciedlenie w serii o życiu mieszkańców Pomorza Wschodniego tuż przed wybuchem II wojny światowej. Znając wielbicieli kryminałów w konwencji retro, umiejętnie łączy różnorodne wątki i treści, Wszystko po to, żeby jego czytelnik nie miał nawet chwili na nudę, żeby mógł smakować każde słowo, samodzielnie poszukiwać rozwiązań, bawiąc się przy tym doskonale.

"Czarny manuskrypt" był świetnym debiutem książkowym Krzysztofa Bochusa. "Martwy błękit" jest jeszcze lepszy. Z całą pewnością spodoba się wszystkim czytelnikom, którzy lubią pieczołowicie skonstruowane intrygi kryminalne, dobrze opowiedziane historie, nieoczywiste zakończenia i autentyczną atmosferą dawno minionych lat. 
Polecam i czekam na więcej!


Tytuł: "Martwy błękit"
Autor: Krzysztof Bochus
Liczba stron: 448
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: MUZA SA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wasilka - Słowa jak marzenia , Blogger