niedziela, września 25, 2016

niedziela, września 25, 2016

Jak osiągnęłam wyższy poziom bezsensu? Recenzja "Książki bez sensu 2" Alfiego Deyesa.


Zapowiadając premierę "Książki bez sensu 2" jeszcze w lipcu tego roku, zastanawiałam się nad fenomenem tego typu pozycji na świecie (zapowiedź). Przyznam, że początkowo wydawało mi się to niezbyt trafionym pomysłem. Bo cóż można sobie pomyśleć czytając informację, że książka pozwoli nam robić rzeczy o wysokim poziomie bezsensowności? Ano to, że spędzimy czas całkowicie bezproduktywnie, czyli bez sensu. 


Nie byłabym sobą, gdybym nie postanowiła sprawdzić tego osobiście, zajrzeć do wnętrza tej książki - nie książki, obejrzeć filmiki zamieszczone przez autora tej publikacji na kanale You Tube. Od tego chyba należy zacząć. Twórcą kolejnej edycji "Książki bez sensu" jest Alfie Deyes - słynny brytyjski vloger o absurdalnym poczuciu humoru, znany z kanału YouTube Pointless Blog. W życiu prywatnym chłopak Zoe Sugg (Zoelli). Autor trzech książek: bestsellerowych Książek bez sensu (dwie części) oraz ilustrowanej autobiografii The Scrapbook of My Life. Dane statystyczne dotyczące subskrypcji tegoż autora na najbardziej znanych platformach internetowych świadczą o jego popularności. YouTube: 5,2 mln subskrypcji, Instagram: 4,2 mln obserwujących, Twitter: 3,4 mln obserwatorów.
Liczby te skłaniają do zadania pytania, skąd bierze się tak ogromna popularność młodego vlogera? Na to pytanie pewnie każdy odpowie sobie sam.
Natomiast Alfie tak zachęca do sięgnięcia po jego książkę w specjalnym filmiku, dynamicznie i na luzie:


Teraz już wiecie, czego mniej więcej możecie spodziewać się po "Książce bez sensu 2". Przede wszystkim warto podkreślić, że nie jest to typowa książka. To nie jest powieść, poradnik czy komiks. To książka z serii kreatywnych, czyli takich, które pozwalają nam spędzić miło czas w podróży, bawiąc się samodzielnie lub ze znajomymi,  która może wyzwolić naszą wyobraźnię, sprawić, że będzie nam się chciało podjąć jakieś wyzwanie. Raz niebanalne, a innym razem zupełnie zwyczajne.

Ta książka z pewnością skierowana jest do ludzi młodych, do nastolatków oglądających kanał Alfiego w sieci, do tych, którzy lubią zabawę, zagadki i niecodzienne pomysły. Alfie Deyes zwraca się do nich bezpośrednio, nie tylko za pośrednictwem filmów, ponieważ oddaje im książkę napisaną przez siebie, którą oni mogą dokończyć. I to na wiele sposobów. Zadania, zagadki, gry i zabawy są bardzo różnorodne. Od rysunków do wykonania, po projektowanie różnych przedmiotów, tworzenie komiksu czy gry ruchowe oraz zagadki językowe. Główkowanie słownikowe, kalambury, zabawy do przeprowadzenia z przyjacielem lub poznawanie samego siebie zazwyczaj mają dopisek w postaci tytułowego stwierdzenia "bez sensu". Jednak wszystkie aktywności czemuś służą. Mogą pomóc rozwinąć jakąś pasję, oderwać wzrok od ekranu telefonu, poczuć się na nowo dzieckiem ciekawym wszystkiego wokół, dać możliwość sympatycznego sposobu spędzenia wolnego czasu. Niezależnie od tego, czy będzie to nauka nowych kroków tanecznych, łączenie kropek, czy pieczenie śniadaniowej babeczki. Oczywiście zawsze "bez sensu", a jednak z sensem.

Nie trzeba wykonywać wszystkich zadań. Nikt tu nikogo do niczego nie zmusza. Ot, po prostu młodzi ludzie dostają papierowe narzędzie pozwalające dobrze się bawić, podnieść swoją aktywność, wykorzystać swój potencjał i odnaleźć najgłębsze pokłady kreatywności. Mogą to zrobić na wiele sposobów, ale nie muszą. Może odłożą niektóre z zadań w czasie. Istnieje pełna dowolność realizacji.

Dorośli mogą z "Książki bez sensu 2" wyłuskać kilka niezłych sposobów na zagospodarowanie czasu swoich pociech. Choć, moim zdaniem, mogą również sami spróbować niektórych zadań bez sensu, Może znajdą chwilę odprężenia i przypomną sobie, że tak naprawdę, gdzieś głęboko nadal jesteśmy dziećmi. A dzieci lubią wszystko co jest nietypowe, trochę dziwne i przede wszystkim śmieszne.
Gdyby komuś było mało zabaw i zadań zamieszczonych w książce, która wznosi nas na wyżyny bezsensowności, Alfie Deyes proponuje jeszcze specjalną aplikację do zainstalowania na naszym telefonie, tablecie i urządzeniach z systemem Android. Apka nosi nazwę Pointless Book 2 Pl.


Autor zdradza w niej różne tajemnice, pokazuje swoje rysunki a nawet pozwala zrobić sobie z nim zdjęcie.
Aplikacja jest dopełnieniem książki i kanału na You Tube. To mieszanka w pełni zrozumiała i trafiająca w gusta nastoletnich odbiorców współczesnej kultury obrazu. 

"Książka bez sensu 2" nie jest poważnym dziełem literackim. Jeśli podejdziemy do niej z humorem i odpowiednim dystansem, odrzucimy pewne uprzedzenia, możemy zapewnić sobie odrobinę rozrywki w kieszonkowym wydaniu. Tego książce Alfiego z pewnością nie brakuje :-)

Tytuł: "Książka bez sensu 2"
Autor: Alfie Deyes
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania: 2016
Liczba stron; 192

Za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wasilka - Słowa jak marzenia , Blogger