czwartek, lipca 13, 2017

czwartek, lipca 13, 2017

Każdy może wybudować sobie dom, czyli recenzja "Cabin Porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata".


Tegoroczne lato, przynajmniej tu, gdzie mieszkam, nie nastraja zbyt optymistycznie. Od deszczu do ulewy, od burzowych chmur do zasnutego szarością nieba. No cóż, podobno taki mamy klimat, a raczej tak zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. W okresie urlopowym myślimy o letnim wypoczynku, podróżach i wakacyjnym lenistwie. Skoro pogoda sprawia nam psikusa pozostaje wygodny fotel i książka. To zawsze idealny zestaw. A co powiecie na książkę, która zabierze Was w piękną podróż do świata pełnego harmonii, gdzie człowiek może wziąć naprawdę głęboki oddech i zachwycić się naturą? Jeśli kiedykolwiek marzyło Wam się proste życie, książka "Cabin Porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata" jest właśnie dla Was.

Na początku był internetowy projekt grupy przyjaciół, którzy budując własne domy wciąż szukali inspiracji. Robili zdjęcia, publikowali je w sieci za pośrednictwem strony Cabinporn, dzielili się swoimi historiami związanymi z nowym życiem - w środku lasu, na pustyni lub w starym silosie zbożowym. Jednym z pasjonatów życia w zgodzie z naturą jest Zach Klein, który odpowiada za opracowanie książkowego wydania projektu Cabinporn

Projekt książkowy jest naprawdę piękny. "Cabin Porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata" to wspaniale wydana książka, która zawiera mnóstwo świetnych zdjęć, świadczących o tym, że czasem obraz znaczy więcej niż tysiące słów. Oczywiście, nie oznacza to, że mamy tu do czynienia z albumem zdjęciowym okraszonym prostym komentarzem. Przeciwnie, "Cabin Porn" przedstawia nam dziewięć ilustrowanych opowieści o ludziach, którzy postanowili wybudować sobie chatkę, schronienie, samotnię - jednym słowem: dom.


Z ciekawością, ale przede wszystkim z przyjemnością, zagłębiłam się w świat prezentowany przez twórców projektu o życiu z dala od cywilizacji. Zdając sobie sprawę, że mieszkając w mieście tak naprawdę nie jestem w stanie zdecydować się na proste życie, które proponują autorzy książki. Zbyt mocno przyzwyczaiłam się do miejskich wygód, choć często narzekam na problemy komunikacyjne, zanieczyszczone powietrze czy hałas. A jednak, coś za coś. Lubię życie w mieście, bo ma ono swoje zalety. Z drugiej strony podziwiam tych, którzy decydują się diametralnie zmienić dotychczasowy styl życia na rzecz prostoty, minimalizmu i spokoju w leśnej głuszy. Może mogłabym też tak uczynić, ale nie wiem czy byłabym w stanie zaakceptować wszędobylskie komary i inne żyjątka. Czy potrafiłabym wybudować sobie proste schronienie? Z pomocą przyjaciół na pewno tak. Zach Klein - przedsiębiorca i projektant - zachęcił mnie do tego twierdząc, że:

"Nosimy w sobie domy, niemal gotowe do zbudowania. Potrzebujemy też wprawdzie trochę ambicji i materiałów budowlanych, ale jest się o co starać - nagrodą będzie spokojne schronienie dla nas i gościnne miejsce dla naszych przyjaciół"
Każda z dziewięciu opowieści jest inspirującą historią opowiadającą o ludzkich ambicjach, marzeniach, wysiłku i małych ludzkich radościach. Wszystkie są bogato ilustrowane, poza tym po każdym rozdziale zawierającym nową historię znajduje się archiwum zdjęciowe ukazujące budowle podobne w stylu do tych, o których właśnie przeczytaliśmy. Historie zostały opowiedziane prostym językiem, mimo że zawierają słownictwo specjalistyczne, związane z projektowaniem i architekturą. Szczególną uwagę zwróciłam na rozdział o studencie architektury, który w 2007 roku brał udział w projekcie edukacyjno - architektonicznym Franka Lloyda Wrighta. Zawsze podobała mi się jego koncepcja architektury organicznej, domy wkomponowane w krajobraz, funkcjonalne i zespolone z naturą. 
Spodobał mi się również rozdział o tym, jak zamieszkać dziesięć metrów nad ziemią, szczególnie zaś koncepcja wjeżdżania do domku na drzewie...rowerem. Koniecznie musicie sprawdzić, jak to możliwe.


"Cabin Porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata" to publikacja, którą warto się delektować. Warto zanurzyć się w świat pomysłowych twórców Cabin - stylu życia zachęcającego nas do czerpania zadowolenia i energii z prostego życia w domowej przystani.


Tytuł: "Cabin Porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata"
Autor: Zachary Klein, Steven Leckart, Noah Kalina
Wydawnictwo: Smak Słowa
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 336

Za dostarczenie przyjemności z lektury książki dziękuję Wydawnictwu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wasilka - Słowa jak marzenia , Blogger