sobota, marca 23, 2019

sobota, marca 23, 2019

Nastaw się na rozwój, czyli recenzja książki "Wymiatasz!" - Matthew Syed.


Niedawno miała miejsce premiera książki - poradnika - dla młodzieży o chwytliwym tytule "Wymiatasz!". Napisał ją Matthew Syed, autor "Metody czarnej skrzynki", która swego czasu zebrała dobre opinie. Swoją najnowszą książkę Matthew Syed stworzył z myślą o wszystkich ludziach, którzy chcieliby osiągnąć sukces - wymiatać - w dowolnej dziedzinie. Jednak jej główne przesłanie skierowane jest przede wszystkim do młodzieży, do nastolatków, którzy zawsze uważali, że matematyka jest dla ludzi o wyjątkowych zdolnościach, albo że słoń nadepnął im na ucho i dlatego nigdy nie zagrają na żadnym instrumencie. Matthew Syed to dwukrotny mistrz olimpijski w tenisie stołowym, który uwierzył w siebie, dużo trenował i został prawdziwym Wymiataczem.

Książka została wydana bardzo starannie, zawiera mnóstwo ilustracji, które wzbogacają tekst poradnika. Ponadto nawiązują do różnego rodzaju emotikonów i symboli, które znamy z internetu, ale również plakatów i bilbordów. Graficzna forma przekazu sprawdza się w książce znakomicie. 
Mając już swoje nastoletnie lata daleko za sobą, przeczytałam książkę z przyjemnością, żałując tylko, że kiedyś nie było dostępu do takich opracowań, które zdecydowanie wspierają młodych ludzi oraz wykraczają poza wiedzę oferowaną nam przez szkołę. Ale ja dorastałam w czasach słusznie minionych, w których stawiano na zupełnie inne umiejętności, zaś szkoła, jako instytucja, potrafiła mocno zaburzyć poczucie bezpieczeństwa i wiarę w siebie u niejednego młodego człowieka.

"Wymiatasz!" to książka, która zachęca do podejmowania wysiłku, próbowania za każdym razem czegoś nowego i przekuwania porażek w osobiste sukcesy. Jej zadaniem jest inspirowanie czytelników do działania, do zmiany życiowego nastawienia, przejścia od postawy Przeciętniaka do Wymiatacza. 
Opowieść autora o jego marzeniach i drodze do sukcesów sportowych (choć nie tylko) napisana jest w bardzo przystępny sposób. Nie brakuje w niej humoru i atrakcyjnych dla młodych ludzi dygresji związanych z kulturą młodzieżową. 
Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Marzyciel, który chciałby widzieć się kiedyś na podium sportowym, przyszły kompozytor czy wokalista słynnego zespołu, albo kierowca londyńskiej taksówki (taki ludzki GPS) lub pisarz. Wszystkich powinno połączyć jedno: nastawienie na rozwój. Dzięki temu i ćwiczeniom naszego mózgu (trening czyni mistrza) każdy może...wymiatać!

Bo każdy z nas jest niepowtarzalny i niesamowity. Po lekturze książki "Wymiatasz!" możemy tylko utwierdzić się w tym przekonaniu. A to najważniejsze, bo dzięki temu nawet w chwilach zwątpienia możemy spróbować ponownie zawalczyć o swój sukces. Nawet ten najmniejszy, ważny tylko dla nas lub naszych najbliższych, ponieważ "Wymiatasz!" nie jest górnolotnie napisanym poradnikiem, w którym kolejny raz ktoś mówi nam co musimy zrobić, żeby być pięknym i bogatym. 
Matthew Syed postanowił raz na zawsze rozprawić się z mitami, które wmawiają młodym ludziom (i nie tylko) jakoby nie nadawali się do niektórych zawodów czy funkcji. Pomaga tym, którzy często mają podcinane skrzydła, nie tylko z własnej winy czy osobistych przekonań. 
Dlatego tę książkę można polecić właściwie wszystkim, z pewnością dzieciom i młodzieży, ale również rodzicom, nauczycielom i trenerom.
Kiedy ją już przeczytacie, okaże się, że macie podobne doświadczenia jak Matthew Syed. Dlaczego więc nie moglibyście wymiatać tak jak on? Przekonajcie się sami.

Tytuł: "Wymiatasz!"
Autor: Matthew Syed
Przekład: Olga Siara
Liczba stron: 160
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Insignis


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wasilka - Słowa jak marzenia , Blogger