niedziela, marca 11, 2018

niedziela, marca 11, 2018

Rusz się i zrób to teraz, czyli recenzja książki "Unf*ck Yourself. Napraw się!" Gary'ego Johna Bishopa.


Nie lubię poradników. Wielokrotnie próbowałam przekonać siebie, że tak nie jest. Że powinnam poddać się radom i zaleceniom trenerów, coachów i wszelkiej maści mędrców, którzy twierdzili, że wiedzą lepiej jak uczynić moje życie szczęśliwym. To prawda, niektórzy mieli w zanadrzu sporo dobrych rad. Czytając ich słowa starałam się uwierzyć w to, że mogę, że powinnam zmienić swój tok myślenia, z entuzjazmem sięgać do źródeł, które tylko czekają aż zaczerpnę z nich życiodajną siłę. No cóż. Ani rozmyślanie, ani medytacja, ani przewidujące planowanie każdego nowego kroku nic nie zmieniło w moim życiu. Coś robiłam źle. Paradoksalnie, uświadomił mi to Gary John Bishop, autor książki - poradnika o dość przewrotnym tytule: "Unf*ck Yourself. Napraw się!". 

Gary John Bishop został uznanym trenerem osobistym, który pod wpływem własnych doświadczeń oraz filozofii Martina Heideggera, Hansa Georga Gadamera i Edmunda Husserla stworzył własną odmianę tak zwanej "filozofii miejskiej". Jego metody są tak proste, że każdy może wprowadzić zmiany w swoim życiu. Istnieje jeden warunek. Mniej myśleć, więcej żyć. I po prostu - chcieć!

Książka składa się z dziewięciu rozdziałów - kroków. Gary John Bishop prezentuje sprawy, które nie są nowe, ale robi to w nieco inny sposób. Mianowicie, wymierza czytelnikowi kopniaka. I to całkiem mocnego. Każe ruszyć mu się z kanapy, wyjść z domu, przerwać zaklęty krąg, do którego wszedł z różnych, sobie znanych powodów. Nie mówi o tym, że cały Wszechświat tylko czeka, żeby nam pomóc. To my musimy pomóc sobie. Inaczej nic z tego nie będzie. Nie zmienimy swoich nawyków, jeśli są wygodne, nie poszukamy nowej pracy, czekając na to aż będziemy gotowi, nie zdecydujemy się na życie w niepewności, choć przecież to właśnie ona jest najbardziej pewna na tym świecie. Wszak niczego nie możemy być do końca pewni. Chyba tylko tego, że umrzemy, o czym autor książki skwapliwie nam przypomina.

Filozofia zawarta w książce "Unf*ck Yourself. Napraw się!" jest prosta. Każdy może osiągnąć sukces, ale musi na niego zapracować. Bez wymówek, prokrastynacji, wiecznych usprawiedliwień. Autor podpowiada, żeby każdy z nas wykorzystał własny potencjał. Bo, jak twierdzi, "Nie jesteś tym, co myślisz. Jesteś tym, co robisz.".
Poradnik Gary'ego Johna Bishopa odbiega od wielu podobnych w swoim przekazie publikacji. Nie wymaga stosowania wymyślnych afirmacji, nie każe wyzwalać w nas wewnętrznego zwierzęcia, najlepiej groźnego tygrysa, który pozwoli nam na wielkie zmiany. Nic z tych rzeczy. Jego książka jest krótką rozprawą o tym, że wszystkie możliwości drzemią w nas samych. A życie przez cały czas czeka, aż zechcemy się w nim pojawić - naprawdę.
Jak to zrobić? Przestać obwiniać siebie i innych o to, że życie nam się nie układa. Bo tak naprawdę jest takie, jakie godzimy się znosić. Jeśli już będziemy gotowi na zmiany (a może być też tak, że nie będziemy chcieli opuścić naszej bezpiecznej strefy komfortu i zostaniemy w stanie własnego wyboru już do końca naszych dni), wówczas możemy zacząć realizować swoje pragnienia. 

Książka "Unf*ck Yourself. Napraw się!" nie zmieni naszego życia jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale może zmienić nasze nastawienie do wielu codziennych spraw. Może być także dobrym punktem wyjścia do skorzystania z profesjonalnej pomocy, jeśli borykamy się z poważnymi problemami. Gary John Bishop zachęca do szukania wsparcia.
A naszym codziennym nawykom, które odsuwają nas od tego, co dobre, mówi stanowcze nie. Dopóki nie zerwiemy z naszymi niezbyt chwalebnymi zwyczajami, nigdy nie zmienimy naszego życia. Gary mówi: "koniec z wykrętami."

Tak więc, mimo że nie lubię poradników, niewielka książka autorstwa Gary'ego Johna Bishopa, przypadła mi do gustu. Czy zostanie w mojej pamięci na dłużej? Być może niektóre pomysły w niej zawarte uda mi się wcielić w życie. Małymi kroczkami. Bo ja, jak to ja, na duży krok nie jestem jeszcze gotowa. 

Tytuł: "Unf*ck Yourself. Napraw się!"
Autor: Gary John Bishop
Liczba stron: 240
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Insignis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wasilka - Słowa jak marzenia , Blogger