poniedziałek, kwietnia 23, 2018

poniedziałek, kwietnia 23, 2018

Cała prawda o...pierdzeniu, czyli recenzja książki "Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt" - Nick Caruso i Dani Rabaiotti.


Wydalanie gazów trawiennych to temat dość wstydliwy.  Ileż to razy nasze brzuszne kłopoty pojawiały się w jak najmniej odpowiednim dla nas momencie? Z pewnością idealnie byłoby, gdybyśmy mogli oddawać się naszej "bąkologii" wyłącznie w błogim odosobnieniu. Ale tak nie jest, choć rzecz jasna, nie należy się tego wstydzić. Od dawna już wiadomo, że tak zwane bąki to całkowicie naturalna sprawa. Naturalna dla wszystkich ludzi i zwierząt, co z humorem i swadą udowodnili autorzy książki "Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt"

Nick Caruso i Dani Rabaiotti, aktywni użytkownicy Twittera i innych mediów społecznościowych, prowadzili swego czasu mnóstwo dyskusji i dzielili się swoją wiedzą. Pewnego razu ktoś zapytał "czy węże puszczają bąki?". Dani postanowiła to sprawdzić u jednego ze znawców węży. Okazało się, że podobne pytanie jest najczęściej zadawanym wszystkim badaczom zwierząt. Z pewnością wielu z nas poszukiwało takiej wiedzy w internecie, biorąc pod uwagę dziecięce pytania, spragnionych ciekawostek młodych badaczy biologii. 
Autorzy książki postanowili zaprezentować usystematyzowaną wiedzę na temat sekretnego (gazowego) życia zwierząt, oddając w nasze ręce ciekawą pozycję edukacyjną. Ethan Kocak - artysta ilustrator - wykonał świetne ilustracje. Książka została napisana ciekawie, rzetelnie i z humorem.
"Czy to pierdzi?" to zestawienie ciekawostek o różnych zwierzętach. Oczywiście najważniejszym zagadnieniem jest kwestia owego "pierdzenia". Pojawia się więc wachlarz informacji o Powtarzalnych Raptownych Dźwiękach, wiatrach, bąkach, przykrych zapachach, wydzielaniu gazów i innych określeniach związanych z gazowym życiem wielu istot żywych. 

Dzięki tej niewielkiej, ale mądrej książeczce, dowiedziałam się dużo na temat zwyczajów żywieniowych różnych zwierząt, ich wyglądu czy ewolucji. W skondensowanej formie, na osobnych stronach książki, przedstawione zostały różne zwierzęta (ich krótka charakterystyka wraz z odpowiednią ilustracją), m. in. kangur, nietoperz, gepard, manat karaibski czy małgiew piaskołaz. Przyznam, że o niektórych z nich nie miałam pojęcia, a może zwyczajnie o nich zapomniałam? W każdym razie książka "Czy to pierdzi?" sprawiła, że będę mogła zaimponować swoją wiedzą biologiczną wśród moich znajomych. Co ciekawe, nie we wszystkich przypadkach można stwierdzić bezspornie, że dane zwierzę puszcza bąki. Okazuje się, że prowadzone są badania, lecz nie zawsze istnieją odpowiednie dla wszystkich ssaków, gadów czy owadów. Czy wiedzieliście o tym, że nikt dotąd nie słyszał pierdnięcia salamandry?

"Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt" to pouczająca i zabawna pozycja na rynku księgarskim. Polecam wszystkim, i młodym, i tym nieco starszym. Każdy znajdzie w niej mnóstwo...śmierdzących faktów.

Tytuł: "Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt.
Autorzy: Nick Caruso, Dani Rabaiotti
Liczba stron: 144
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Insignis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wasilka - Słowa jak marzenia , Blogger