O mrocznej naturze człowieka w powieści "Wiem o tobie wszystko".


e-book w usłudze Legimi

Niedawno byłam świadkiem przeżyć literackiego bohatera powieści "Zakładnik", który nie cofał się przed niczym będąc bezrobotnym. Natomiast dzisiaj mogę opowiedzieć o prześladowaniu z powodu chorej miłości. Książka Claire Kendal "Wiem o tobie wszystko" dotyczy bardzo niebezpiecznego
i trudnego zjawiska czyli stalkingu.

Czym jest stalking? To celowe, uporczywe nękanie, prowadzi do upokorzenia i dezorganizacji życia. Przestępstwo to powoduje, że ofiara czuje się ustawicznie zagrożona i pozbawiona jest jakiegokolwiek poczucia prywatności.
Tego rodzaju sytuacja spotyka główną bohaterkę powieści "Wiem o tobie wszystko", Clarissę. To kobieta, prawie czterdziestoletnia, pracująca na uniwersytecie jako sekretarka. Mieszka samotnie po niedawno zakończonym związku z mężczyzną, którego nadal kocha. 
Pewnego razu zainteresowaniem obdarza ją jeden z pracowników uniwersyteckich, naukowiec, na tyle szarmancki, że Clarissa zaprasza go do swojego mieszkania i spędza z nim noc. Pierwszą
i ostatnią zarazem, ponieważ Clarissa wolałaby o niej zapomnieć, jednocześnie nie mogąc sobie przypomnieć pewnych szczegółów, kochanek zadbał o to aż nazbyt boleśnie.
Od tej pory Rafe to dla Clarissy "druga osoba czasu teraźniejszego", której nie można usunąć
z życia. Rafe jest natarczywy, osacza swoją ofiarę, wystaje pod jej domem, śledzi ją, przesyła niechciane prezenty, wydzwania, grozi w dość zawoalowany sposób (baśń o Sinobrodym). Clarissa przestaje niemal wychodzić z domu, traci radość życia, bo nie ma w nim miejsca na nic innego poza koszmarem opętanego z miłości do niej mężczyzny.
Clarissa podejmuje próby uwolnienia się od swego prześladowcy - stalkera. Wiedzę czerpie z broszur informacyjnych na ten temat i stara się wypełniać zalecenia w nich zawarte. Prowadzi zapiski w sekretnym notesie, ale to nie pomaga.
Z ulgą podejmuje się roli przysięgłej w procesie, który ma potrwać kilka tygodni. Dzięki temu Clarissa nie będzie skazana na obecność Rafa w pracy, ponieważ na czas procesu większość dnia będzie mogła spędzać w budynku sądu.
Wątek związany z procesem jest równie ciekawy, jak główny motyw powieści. Clarissa obserwuje proces pewnej kobiety uwikłanej w bardzo trudną sprawę, obserwuje pracę prawników, często odnosi sytuację oskarżonej do swojej własnej. Właściwie nie jest pewna, czy może zawierzyć wymiarowi sprawiedliwości. Zwleka z udaniem się na policję.
To jest problemem tej powieści. Czy ofiara stalkingu jest w stanie zawsze udowodnić, że grozi jej prawdziwe niebezpieczeństwo? 
"Wiem o tobie wszystko" to powieść z gatunku thrillera psychologicznego. Dobrze oddaje uczucia osoby prześladowanej, samotnej wśród ludzi, próbującej sobie poradzić z koszmarem.
Czytałam ją z ciekawością, niekiedy traktując nawet jako swoisty poradnik zachowania wobec stalkera. 
Jednak, momentami powieść wydawała mi się monotonna. Czytałam ją w kilku podejściach. Pod koniec akcja wydatnie przyspieszyła, ale zakończenie uznałam za mało realne. 
Tematyka poruszana przez powieść jest na pewno trudna, warto o niej mówić w różny sposób i jak najczęściej. Choćby z tego powodu warto po nią sięgnąć.

Tytuł: "Wiem o tobie wszystko"
Autor: Claire Kendal
Wydawnictwo: Akurat
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 4140 komentarze: