A może by tak zagrać w Ruzzle? Recenzja przed premierą "Tylko ty" - Federico Moccia.Zbliżają się wakacje. Po drodze trafi się majowy weekend. Marzenia o lecie, słońcu i beztroskiej przygodzie mają szansę spełnić się już niedługo. O wakacyjnej miłości, spacerach w świetle księżyca, cichych obietnicach, życiu bez codziennego stresu, rutyny, chociaż przez jedną chwilę. Romantycznie, lekko i przyjemnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zafundować sobie wakacyjną podróż w poszukiwaniu letniej miłości. Można to zrobić już teraz, siedząc w wiklinowym fotelu we własnym ogrodzie, na balkonie lub na ławce w parku, wystawiając twarz do słońca i czytając książkę "Tylko ty". Włoski pisarz Federico Moccia proponuje kolejną w cyklu "Chwila szczęścia" opowieść o zakochanych, dla zakochanych, szukających szczęścia, którzy, jeśli tylko los im na to pozwoli, będą mogli być razem.

Zazwyczaj nie czytam takich romantycznych książek, ale tym razem chciałam się przekonać, jak może wyglądać polsko - włoskie zauroczenie, które jest w stanie pokonać wszystkie bariery. Nie czytałam poprzedniej części przygód bohaterów, czyli "Chwili szczęścia". Na szczęście łatwo było zorientować się w czym rzecz i nieznajomość szczegółów nie przeszkodziła mi w lekturze.


Bohaterem powieści jest młody mężczyzna Nicco. To przystojny Włoch, który postanawia wyjechać na tydzień do Warszawy, by odnaleźć swą wakacyjną miłość Anię. Spotkał ją w Rzymie, gdzie dziewczyna spędzała wakacje. Niestety Ania wyjechała bez pożegnania, nie pozostawiła adresu, numeru telefonu. Nicco jest ponadto w takim momencie życia, w którym wspomina także byłą dziewczynę i ma trudności z zaakceptowaniem, że to ona go rzuciła. To najlepszy czas, żeby wyruszyć na poszukiwanie szczęścia i nie pozwolić mu się zwyczajnie rozwiać w codzienności. Towarzyszem podróży Nicco jest jego najlepszy przyjaciel, nieco szalony Gruby. To on zdobywa warszawski adres Ani i pokonując strach przed lataniem decyduje się wspierać przyjaciela. Tak rozpoczyna się podróż do Polski. Na miejscu okazuje się, że zdobyty dość pokątnie adres nie jest prawdziwy. Różne perypetie młodych mężczyzn doprowadzają ich do słynnej agencji modelek i Klaudii, która jest agentką poszukiwanej Ani, pięknej i znanej w Polsce modelki. Jej sylwetka wypełnia wielkie reklamowe bilbordy. Polskie perypetie bohaterów rozgrywają się w wyidealizowanym świecie. Warszawa jawi się jako miejsce wyjątkowe, pełne pomocnych i życzliwych ludzi, taksówki podjeżdżają w mgnieniu oka, motocykliści na potężnych harleyach ochoczo wskazują drogę, metro jest czyste i komfortowe. 
Wygląda na to, że cały świat sprzyja tej przygodzie. Poza tym:

"(...) gdy mamy dwadzieścia trzy lata, wydaje nam się, że przed nami całe życie"

I coś w tym jest. Powieść "Tylko ty" to urocze love - story, które udowadnia, że dla miłości nie ma żadnych granic (również językowych), że można pokonać tysiące kilometrów, nie mając praktycznie żadnego planu, działając irracjonalnie, za to z ogromnym młodzieńczym zapałem. Wszystko zaś zwieńczy oczekiwany happy end, bo młodość i miłość pokonają każdą przeciwność losu.


"Tylko ty" to niezobowiązująca lektura, lekka i beztroska. Ma dużo zabawnych momentów, trochę wzruszających i szczerych wyznań. Okraszona poczuciem humoru, sarkazmem i lekka w stylu może spodobać się tym czytelnikom, którzy mają ochotę na chwilę relaksu. Kobiety odnajdą w niej romantyczną miłość, młodzież popularne gadżety, media społecznościowe i gry, starsi przypomną sobie piękne nuty przebojów Riccardo del Turco. Wszyscy zaś na pewno spotkają się z dużą dawką pozytywnej energii, która na wiosnę będzie jak znalazł. 

Jeśli chcecie spędzić miło czas, szukacie rozrywki z książką w ręku, ta powieść jest dla was. Ci, którzy czytali poprzednią część włoskiej serii na pewno chętnie  poznają dalsze losy bohaterów. Nowi czytelnicy, tacy jak ja, mogą poprawić sobie humor i przeżyć pogodną przygodę. 
"Tylko ty" nie jest tylko powieścią o miłości. To również opowieść o przyjaźni, tej prawdziwej, która tutaj zyskuje miano "vintage". To określenie w stosunku do przyjaciół bardzo mi się spodobało.
I właśnie trwania tej przyjaźni życzę sobie na kolejne lata. I kto wie, może i ja wzorując się na bohaterach "Tylko ty" kiedyś zagram w Ruzzle.

Tytuł: "Tylko ty"
Autor: Federicco Moccia
Wydawnictwo: MUZA SA
Rok wydania: 2016 (premiera 23 kwietnia)
Liczba stron: 320
Cykl: Chwila szczęścia (tom 2)
egzemplarz recenzencki

Za udostępnienie książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu:


0 komentarze: