poniedziałek, grudnia 25, 2017

poniedziałek, grudnia 25, 2017

Można żyć lepiej, czyli recenzja książki Reginy Brett "Kochaj. Jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół".


Jakiś czas temu okazało się, że nie należę do osób, które z zapartym tchem czytają poradniki wspierające rozwój fizyczny czy duchowy. Jednych i drugich nie brakuje na księgarnianych półkach. Różni autorzy i wydawnictwa prześcigają się w dostarczaniu nam życiowych mądrości, słów wsparcia i nieocenionych porad. I nie ma w tym nic złego, nie zrozumcie mnie źle, nie mam nic przeciw temu, żeby ktoś, często bardziej doświadczony ode mnie, pomagał mi w dokonaniu odpowiedniego wyboru partnera lub pracy, w zrozumieniu tego, co niezrozumiałe, czy odnalezieniu najlepszej drogi do szczęścia. Taka jest przecież ich rola. Poradniki mają wspierać i pomagać w wyborze. Mistrzynią książek, które pomagają innym ludziom odnaleźć siebie, albo żyć w zgodzie z samym sobą jest autorka bestsellerowych zbiorów felietonów - Regina Brett.
Na swoim koncie ma już takie tytuły jak: "Bóg nigdy nie mruga", "Jesteś cudem" czy "Bóg zawsze znajdzie ci pracę". Każda z książek autorki z Cleveland została przetłumaczona na wiele języków, zdobyła prestiżowe nagrody i skradła serca wielbicieli - czytelników z całego świata. Fenomen popularności książek Reginy Brett może onieśmielać, ale może też wzbudzać zaufanie. Wspomniałam, że nie należę do osób, które zaczytują się w życiowych poradnikach, choć zdarza mi się po nie sięgać okazyjnie. Jeśli chodzi o książki Reginy Brett czytałam kilka z nich, ale dopiero najnowsza pozycja w jej dorobku, czyli "Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół" sprawiła, że autorka tekstów w niej zawartych stała mi się bliska.

Było to możliwe za sprawą wyjątkowo osobistej narracji - Regina Brett opowiedziała bowiem o sobie, swoich lękach, życiu z chorobą, smutkach i radościach przeżywanych na co dzień. Na pozór - nic nowego, ponieważ autorka znana jest z tego, że pisze w bezpośredni sposób i szybko znajduje kontakt z czytelnikami. Czytając jej książki ma się wrażenie, że jest to zapis rozmów z jakąś bliższą znajomą, która postanowiła podzielić się z nami swoimi przeżyciami. W najnowszym zbiorze felietonów pt. "Kochaj" Regina staje się jeszcze bliższą przyjaciółką, ponieważ czuje i myśli to samo, co każdy z nas. Niezależnie od tego, czy rozstaje się ze swoim partnerem, czy traci bliskich z powodu raka, czy może sama tak bardzo boi się konsekwencji choroby, bo nie potrafi kochać samej siebie. Co ważne, polscy czytelnicy znajdą w książce wiele ciepłych słów skierowanych właśnie do nich, Regina Brett dziękuje im za codzienne inspiracje, które pozwalają jej wciąż pisać swoje felietony. Może właśnie dlatego tę książkę czyta się tak dobrze.

"Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół" to zbiór różnych historii, które zostały przeznaczone dla wszystkich przeżywających różne zawirowania życiowe, zawody miłosne, poszukujących szczęścia, zranionych przez innych lub tych, którzy starają się pomagać każdemu kosztem własnego życia. Regina Brett podzieliła się osobistymi wspomnieniami, trudnymi doświadczeniami, których początki sięgają dzieciństwa i wczesnej młodości. Opowiedziała nam również o tym, jak pokochała siebie i innych, jak otworzyła swoje serce na miłość, która może przyjść do nas całkiem niespodziewanie. Bez względu na to, na jakim jesteśmy etapie w swoim życiu, jakie mamy doświadczenia i co nam się przytrafiło, wśród pięćdziesięciu lekcji możemy odnaleźć choć jedną, która będzie zgodna z naszymi przeżyciami. Już wcześniej, w innych książkach, Regina Brett dzieliła się swoimi osobistymi doświadczeniami, ale w najnowszej osobista perspektywa sprawia, że ta opowieść staje się naprawdę bliska przeżyciom czytelników. 

W świecie, w którym wielu ludzi boi się powiedzieć "kocham cię", ponieważ uważa to za puste słowa, albo wręcz przeciwnie, za poważną oznakę zobowiązań na przyszłość, książka o tym, jaką niezwykłą bronią może okazać się miłość stanowi przykład na to, czego najbardziej potrzebujemy w naszym życiu.
Miłość, trzymanie się chwili obecnej, szanowanie innych, życzliwość, radość życia to tylko niektóre z obietnic, które warto złożyć sobie i innym ludziom, żeby żyć w poczuciu spełnienia i szczęścia. W najnowszej książce Regina Brett zawarła także, jakże ważny ostatnio w wielu publikacjach, aspekt życia, w którym bardzo ważne jest piękno codzienności. Opowiedziała o tym, jak próbuje dbać o siebie, nagradzać się drobiazgami, chwilami, doznaniami. Jest tu miejsce na ulubioną muzykę, działania kreatywne, bliskość z przyrodą, czytanie książek itp. To wszystko, co sprawia, że poprawi nam się humor, co sprawi nam przyjemność. Bo, jak twierdzi Regina Brett:
"Dbanie o siebie to nasz święty obowiązek"
A nasze ciało zawsze potrafi nam powiedzieć o tym, czego mu najbardziej brakuje, choć nie każdy z nas dopuszcza je do głosu. Autorka pięćdziesięciu lekcji związanych z miłością umiejętnie łączy kwestie ciała i ducha. Mówi o tym, że każdy może spróbować żyć lepiej, o ile pozwoli sobie na zmiany, pozbędzie się wszystkiego, co nam przeszkadza w zorganizowaniu siebie na nowo. 

Książka Reginy Brett "Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół" to wyjątkowa kolekcja refleksji o życiu, które każdy z nas ma prawo przeżywać po swojemu.  Bo to jest nasze życie, z jego dobrymi i złymi stronami. Dlatego warto przeżyć je z miłością.


Tytuł: "Kochaj"
Podtytuł: 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół
Autor: Regina Brett
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Insignis


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wasilka - Słowa jak marzenia , Blogger