sobota, kwietnia 06, 2019

"Wiersze w mieście", czyli promocja współczesnej poezji.


7 sekund. Wydaje się, że to chwila zupełnie bez znaczenia. Jednak to wystarczy, by zatrzymać się w biegu i na moment oderwać od rzeczywistości. Tyle czasu potrzeba, by przeczytać jeden z dwudziestu wierszy, które zawładną Warszawą dzięki kolejnej odsłonie projektu "Wiersze w mieście". Tematem tegorocznej edycji jest miłość, a organizatorzy prowokacyjnie pytają, czy nie jest tak, że właściwie wszystkie wiersze są o miłości i zachęcają do dzielenia się poezją za pomocą 30 tysięcy specjalnych pocztówek. Akcja startuje 1 kwietnia i potrwa cały miesiąc.

Gdy w społeczeństwie toczy się gorąca dyskusja na temat języka nienawiści, na ulicach Warszawy, już po raz trzeci, pojawią się akcenty silnie kontrastujące z agresją. Tematem tegorocznej edycji "Wierszy w mieście" jest miłość i właśnie wiersze jej poświęcone pojawią się w kwietniu w przestrzeni publicznej. Poezja w swej istocie jest wyjątkowym rodzajem komunikatu, a tym razem stanie się śmiałą manifestacją języka miłości. Do posługiwania się nim warszawiacy będą zachęcani na każdym kroku - na przystankach, w kawiarniach, bibliotekach, księgarniach, i w szczególny sposób na ulicy Chmielnej, gdzie stanie specjalny "Fotel do czytania wierszy". Miękki i wygodny fotel będzie zachęcał do zrobienia sobie przerwy w codziennym pędzie i zapewnienia sobie chwili relaksu w samym centrum miasta. Być może ktoś usiądzie w nim tylko na 7 sekund, by przeczytać jeden wiersz, a być może ktoś inny zostanie przez godzinę zgłębiając utwory wszystkich dwudziestu poetów.

W dzisiejszych dynamicznych czasach obecność poezji w codziennym życiu jest szczególnie ważna, dlatego cieszę się, że możemy zaprosić na spotkanie z poświęconymi miłości wierszami europejskich poetów. W wielu nieoczekiwanych miejscach w Warszawie - pełnej tempa, nowoczesnej metropolii - każdy przechodzień przez cały kwiecień będzie miał okazję do refleksji nad ludzkimi uczuciami
- mówi Taťjana Langášková, dyrektorka Czeskiego Centrum w Warszawie.
Wierszami o miłości będzie można także dzielić się z innymi. W ponad stu warszawskich kawiarniach, księgarniach i bibliotekach znajdzie się 30 tysięcy pocztówek z poezją. Wiersze serwowane razem z kawą staną się być może inspiracją do napisania kilku słów do dawnego znajomego czy kogoś z rodziny. Ta zapomniana dzisiaj forma komunikacji niesie ze sobą emocje nieporównywalne do kontaktu za pomocą sms-a, czy Messengera. Cały repertuar czynności związanych z wysłaniem i odbieraniem pocztówki układa się w wyjątkową intymną opowieść idealnie korespondującą z poezją.

W ramach tegorocznej edycji "Wierszy w mieście" 7 kwietnia w Laboratorium w CSW odbędą się warsztaty kreatywnego pisania Loesje - międzynarodowej inicjatywy promującej wolność słowa. Charakterystyczne krótkie interwencje Loesje w przestrzeni publicznej skłaniają do refleksji i zatrzymania się. Na warsztatach powstaną nowe teksty, a ich tematyką będzie właśnie miłość. Organizatorem warsztatów jest Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie. Dzień  później, 8 kwietnia, również w Laboratorium odbędzie się wieczór poezji "20 wierszy o miłości. Poezja europejska", podczas którego zostaną zaprezentowane wszystkie utwory tegorocznej edycji. Organizatorem akcji jest EUNIC Warszawa - Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta, są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke'N'Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami i Komisją Europejską. W ramach tegorocznej edycji można przeczytać wiersze pochodzące z Austrii, Czech, Danii, Estonii, Flandrii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Włoch, Węgier i Wielkiej Brytanii.


Wiersze w mieście, 1-30 kwietnia 
Przystanki autobusowe, kawiarnie, kluby, księgarnie
i biblioteki na terenie całej Warszawy, wystawa na ogrodzeniu Ambasady Rumunii, dokładne lokalizacje: www.wierszewmiescie.eu

Warsztaty kreatywnego pisania (Loesje), 7 kwietnia, 12:00 
Laboratorium – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2a. Wstęp wolny, bez wcześniejszych zapisów, liczba miejsc ograniczona.

„20 wierszy o miłości. Poezja europejska" – czytanie
wierszy w wersjach oryginalnych i w polskich przekładach,
8 kwietnia, 19:00
Laboratorium – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2a
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki:  https://20wierszy.evenea.pl/

„Fotel do czytania wierszy”, 9-12 kwietnia 
okolice ul. Chmielnej 10

ORGANIZATORZY PROJEKTU 

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Republiki Malty, Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Węgierski Instytut Kultury, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü.

Projekt współorganizowany przez
Miasto Stołeczne Warszawa 

Partnerzy projektu
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce,
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz