piątek, października 23, 2020

Kompendium wiedzy o przetrwaniu, czyli recenzja książki "Jak przeżyć koniec świata. Plan na niepewne czasy" Jamesa Wesley'a Rawlesa


Czy żyjemy w niepewnych czasach? W obliczu obecnych wydarzeń związanych z pandemią zapoczątkowaną przez wirus SARS - COV - 2, wydaje się to jak najbardziej realne. Spoglądając wstecz i śledząc historię, ludzkość już wielokrotnie była narażona i dziesiątkowana przez epidemie czy innego rodzaju zagrożenia. Czy można się do nich przygotować? Jak to zrobić? Jak przeżyć po katastrofie, niezależnie od jej źródła? Na te oraz wiele podobnych pytań odpowiedział James Wesley Rawles, były oficer amerykańskiego wywiadu wojskowego, autor fabularyzowanych podręczników sztuki przetrwania oraz książki "Jak przeżyć koniec świata. Plan na niepewne czasy". To właśnie tą książką Wydawnictwo Kompania Mediowa rozszerzyło serię poradników Inwestuj w siebie.

W swoim poradniku, założyciel strony internetowej SurvivalBlog.com, przekazał Czytelnikom sporą dawkę wiedzy na temat wszelkich zagrożeń, z którymi możemy mieć do czynienia, nie tylko sięgając po literaturę SF czy kino akcji. Do tych najbardziej popularnych, choć bezwzględnie nie oczekiwanych, należą: pandemie, ataki terrorystyczne, katastrofy nuklearne, katastrofy naturalne czy załamanie światowych gospodarek. Ponieważ znany jest fakt, że jedno wydarzenie może skutkować kolejnymi, które potrafią wytrącić z równowagi nasz cały dotychczas znany świat, Autor proponuje szereg rad, które pozwolą nam przetrwać różnego rodzaju nieszczęścia, np. niedobory żywności w wyniku odcięcia dostaw energii lub wody,  a także spadek wartości pieniądza z powodu postępującej inflacji. Książka została napisana w 2009 roku, Autor nie miał wówczas do czynienia z wirusem, który aktualnie zbiera żniwo pośród chorujących na Covid - 19. Jednakże w swoim poradniku trafnie zauważa, iż:

"(...) istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się innej choroby w ciągu następnych kilkudziesięciu lat".

W związku z powyższym stwierdzeniem, w załączonym w książce specjalnym Dodatku, proponuje kilka ważnych rad dotyczących poprawienia naszej odporności, przygotowania do walki z chorobą, jak również sposoby uniknięcia narażenia na kontakt z innymi zainfekowanymi chorobą czy gromadzenia kluczowych zapasów. 

Podczas lektury możemy być nieco przytłoczeni różnorodnymi nazwami, skrótami, które Autor przytacza w celu uproszczenia swojego wywodu. Jednym z nich jest, wymyślony przez Mike'a Medintza, specjalny skrótowiec: „TEOTWAWKI” , określający koniec świata, jaki znamy. Jeśli poczujemy się nieswojo odczytując kolejne skróty, na szczęście dla nas, na końcu poradnika znalazł się specjalny słowniczek, który pomaga w przyswojeniu, nieco skomplikowanych dla laików, terminów.

"Jak przeżyć koniec świata. Plan na niepewne czasy" to istna skarbnica wiedzy, uporządkowana i podana w jasny i przystępny sposób. Można pokusić się o stwierdzenie, że prezentowana treść przypomina iście żołnierski porządek. Z pewnością wynika to z faktu, że Autor, jak już wspomniałam, był oficerem amerykańskiego wywiadu. Fakt ten ma również znaczenie jeśli chodzi o treści, które w wielu przypadkach dedykowane są Amerykanom, część z nich, na przykład niektóre przepisy związane z posiadaniem i używaniem broni palnej, na przykład zakup broni palnej drogą wysyłkową czy regulacje prawne odnoszące się do tzw. obrony koniecznej, w Polsce nie są możliwe lub występują innego rodzaju ograniczenia.

Autor opracował wiele specjalnych list, począwszy od zestawienia oczekiwanych zagrożeń, poprzez zawartość plecaka ucieczkowego, na zestawieniu przykładów działalności, które można prowadzić z domu (jakże to istotne w dobie dzisiejszego świadczenia pracy zdalnej, choć nie tylko). Każda z tych list opracowana została bardzo szczegółowo, ponadto została wnikliwie omówiona.

Planując przeżycie na wypadek końca świata, jaki znamy, możemy dowiedzieć się wiele na takie tematy jak: budowa specjalnego azylu, możliwości dostępu do wody pitnej, gromadzenia odpowiednio dobranych produktów spożywczych, samodzielnej uprawy ogrodu i hodowli zwierząt na potrzeby własne i innych ludzi, z którymi, w swoim czasie, będziemy mogli dokonać wymiany barterowej lub po prostu podzielić się w ramach pomocy. Dużą dozę uwagi Autor poświęcił kwestiom medycznym w ramach dostępu do materiałów szkoleniowych i samych szkoleń na wypadek uszkodzenia ciała, różnego rodzaju ran itp. Ciekawym podrozdziałem jest "Poród w warunkach polowych", oczywiście należałoby traktować go wyłącznie w celach informacyjno/edukacyjnych, co Autor dobitnie podkreśla przy wielu okazjach.

Momentami możemy czuć się nieco przytłoczeni informacjami i wszelkiej maści specjalistycznymi danymi. Pod tym względem Czytelnik może być nawet znużony. Poradnik broni się jednak poziomem wiedzy jego Autora, mamy do czynienia z prawdziwym specjalistą, któremu można zaufać. Poza tym można potraktować książkę jako dobrą inwestycję na przyszłość, ponieważ zestawia ona wiele niezbędnych kwestii, do których możemy zajrzeć na wypadek mniejszego lub większego (oby nie) zagrożenia naszej dotychczasowej egzystencji. W treści zawarte jest przekonanie Autora o tym, że wiele zależy od nas samych oraz wezwanie do działania, aby poszerzać swoją wiedzę i trenować różne umiejętności. By, gdy ostatecznie dotknie nas coś nieoczekiwanego, móc powiedzieć sobie, że dołożyliśmy wszelkich starań, żeby chronić swoją rodzinę, niezależnie od tego, co przyniesie nam przyszłość. Być może wiele scenariuszy opisywanych przez Jamesa Wesley'a Rawlesa nie sprawdzi się, czego życzę sobie i innym, ale warto mieć świadomość, jak wiele zależy od nas samych, szczególnie w czasach, gdy instytucje państwowe nie będą w stanie odpowiednio zareagować i pomóc obywatelom w potrzebie. Czy to daleka przyszłość? Niech każdy odpowie sobie sam.


Tytuł: "Jak przeżyć koniec świata. Plan na niepewne czasy"

Autor: James Wesley Rawles

Liczba stron: 352

Rok wydania: 2020

Wydawnictwo: Kompania Mediowa



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz