"Angielski szpieg" to klasyczna powieść szpiegowska, kolejna w bogatym dorobku Daniela Silvy. Jej bohaterem jest Gabriel Allon, doskonały i niemal legendarny superagent, który potrafi dokonać niemożliwego w swoim fachu. Tylko on jest w stanie wytropić nieuchwytnego zabójcę, wypełnić wyjątkowo niebezpieczną misję i zapewnić ochronę najwyżej postawionym politykom. Jednak nawet największy bohater potrzebuje czasem chwili oddechu. Chce spędzić czas z rodziną lub oddać się swoim pozazawodowym pasjom. Czy będzie mu dane cieszyć się rodzinnym szczęściem?
Kiedy uwielbiana i podziwiana księżna, nienależąca już do brytyjskiej rodziny królewskiej, ginie wraz z przyjaciółmi w zamachu bombowym na pokładzie luksusowego jachtu, służby specjalne zwracają się o pomoc do agenta Gabriela Allona. Bo tylko on będzie w stanie wytropić zabójcę odpowiedzialnego za masakrę - człowieka, który przyjmuje każde zlecenie, pod warunkiem, że jest ono dobrze płatne. Najemnik Eamon Quinn działa w zgodzie z maksymą:
"Nieważne kto strzela. Ważne, kto płaci za nabój"
Eamon Quinn to groźny zabójca - cień, mistrz w konstruowaniu bomb - pułapek, który nie cofnie się przed niczym, byle tylko osiągnąć zamierzony cel.
Zestawiając dwie postaci - zamachowca i brawurowo działającego agenta służb wywiadowczych Izraela, Daniel Silva zapewnił czytelnikowi świetnie skonstruowany pojedynek prowadzący aż na szczyty władzy i wywiadu w międzynarodowej skali.
"Angielski szpieg" przenosi nas na ulice Belfastu, Londynu czy Wiednia. Przemierzamy czarujące obszary Małych Antyli i szczyty klifów w pięknej Kornwalii. Fabuła i intryga powieści zostały świetnie osadzone w historii i geopolityce, odnoszą się do znanych nam z mediów negocjacji atomowych z Iranem lub zamachu w Omagh w Irlandii Północnej. Odniesień do wydarzeń historycznych oraz współczesnych jest w powieści znacznie więcej. Wydaje się, że autor stara się trzymać rękę na pulsie współczesnych problemów, przez co jego powieść nie jest tylko sensacyjną opowiastką oderwaną od rzeczywistości.
Wszystkie postaci zaangażowane w wyjaśnienie skomplikowanej intrygi, którą wprowadził w swojej powieści Daniel Silva, przedstawione z dużą starannością. Na uwagę zasługują również kreacje kobiet - szpiegów. Realizm działania służb specjalnych, wywiadów i policji oraz zręcznie splecione wątki narracyjne uważam za jedne z najważniejszych atutów "Angielskiego szpiega".
Autor nie zapomniał o kwestiach osobistych, które mają niebagatelny wpływ na życie i pracę ludzi odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Ujawnił niektóre z mechanizmów rządzących służbami wywiadowczymi na całym świecie, o których my - zwyczajni śmiertelnicy, na co dzień nie mamy pojęcia.
Atmosfera ludzkich dramatów i konfliktów wywoływanych w różnych rejonach świata jest doskonałą scenerią powieści szpiegowskich. Daniel Silva opanował budowę tego tła w sposób perfekcyjny.
"Angielski szpieg" trzyma czytelnika w napięciu od pierwszych stron i utrzymuje ten stan do końca powieści. To książka, która świetnie pokazuje współczesną grę pozorów, której oddają się politycy i możni tego świata. Wywołuje emocje i szuka odniesień do tego, co jest nam znane z pierwszych stron gazet.
Powieść tę można polecić wszystkim, którzy lubią dobrze opowiedzianą historię i literacką grę, którą proponuje im pisarz. Nikt nie powinien czuć się zawiedziony. Ja nie jestem.
Tytuł: "Angielski szpieg"
Autor: Daniel Silva
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 478
Za umożliwienie zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz