niedziela, lipca 14, 2019

Tajemnicze zbrodnie w Prowansji, czyli recenzja "Morderstwa w winnicy" M. L. Longworth.


Niedawno ukazała się trzecia powieść kryminalna z serii Verlaque i Bonnet na tropie. Tym razem Mary Lou Longworth, mieszkanka Aix - en - Provence, napisała kryminał pt. "Morderstwo w winnicy". Trzeba przyznać, że ponowne spotkanie z bohaterami serii kanadyjskiej autorki okazało się przyjemne i zajmujące. To drugie szczególnie z uwagi na sprawę kryminalną, którą przyszło im prowadzić, a na koniec rozwikłać. Kontynuacja książek "Śmierć w Château Bremont" oraz "Morderstwo przy Rue Dumas" przynosi kolejne obrazy życia społeczności miasteczka Aix, prowadzi nas przez meandry związku sympatycznej pary powieściowych detektywów, wciąga w akcje policyjne. A wszystko to z pięknymi winnicami w tle, bogato wyposażonymi piwniczkami na wino (z jednej z nich ginie zapas bezcennego i starego wina) i oznakami zbliżającej się jesieni w klimatycznej Prowansji.

Pod względem kryminalnym w powieści "Morderstwo w winnicy" sporo się dzieje. Najpierw ginie wino w winnicy należącej do Oliviera Bonnarda, następnie  Monsieur Gilles d'Arras zgłasza, że kiedy wrócił do domu na lunch, jego żona Pauline zniknęła! Przez czterdzieści dwa lata małżonkowie wspólnie spędzali czas po południu, ostatnio jednak Madame Pauline d'Arras sprawiała wrażenie zagubionej, drażliwej i nieco płaczliwej. W międzyczasie w mieście dochodzi do gwałtu i pobicia pracownicy banku, a w końcu jej śmierci. Sędzia Verlaque ma o czym myśleć, angażując się w kolejne sprawy nie zauważa, że jego partnerka życiowa, profesor prawa Marine Bonnet stała się milcząca i zamyślona. Ponadto mężczyzna zostaje skonfrontowany ze swoją przeszłością, która ma wpływ na jego związek z Marine. Para detektywów, która wcześniej prowadziła intensywniej wspólne śledztwa, tym razem zmaga się z różnymi przeciwnościami losu, co jednak nie umniejsza walorów powieści. Dużą zaletą są poruszane wątki obyczajowe, a także wplecenie kwestii wciąż trudnych dla współczesnych Francuzów, czyli jak żyć z piętnem ojca - żołnierza hitlerowskiej armii.
Narracja M. L. Longworth jest bardzo żywa, niezależnie od tego, co w danym momencie jest istotą jej przekazu. Jeśli zajmuje ją sprzedawca na lokalnym rynku, mamy możliwość poznać jego miejsce pracy, jeśli opisuje winnicę, robi to tak, że mamy wrażenie, jakbyśmy sami dotykali winnych gron. Autorka świetnie radzi sobie z ukazywaniem zależności pomiędzy bohaterami a miejscami, w których się znajdują. Każde z tych miejsc, malowniczo przedstawione, może być zarazem teatrem nowej zbrodni, jak i scenerią dla delektowania się smakowitymi trunkami oraz jedzeniem, które w powieści stanowią bardzo ważny element całości.


"Morderstwo w winnicy" to naprawdę "smakowita" powieść. 

- Gargouillou - oznajmił kelner, delikatnie stawiając na stole dwa talerze pokryte bogactwem jasnych kolorów. Obaj mężczyźni pochylili głowy, jak gdyby chcieli ułatwić sobie policzenie warzyw, dzikich kwiatów i ziół na talerzach. 
Sprawia, że niejeden czytelnik z ochotą wyszukałby następny lot do Prowansji, by móc spróbować tych smaków i zapachów. Pod tym względem powieści M. L. Longworth spełniają swoje kolejne zadanie - oryginalnie zachęcają do podróży po Prowansji.  
"Morderstwo w winnicy" to bez wątpienia powieść kryminalna, ale szczególnie napisana, przywodząca na myśl klasyczne powieści Agaty Christie, w których akcja toczy się powoli, dając nam czas na wszystkie inne czytelnicze przyjemności. W przypadku M. L. Longworth mamy możliwość upajania się smakami, aromatami i niespiesznie toczącą się fabułą. Jeśli lubicie podobne klimaty, ta książka z pewnością nie zawiedzie waszych oczekiwań. Autorka w elegancki sposób opowiada o dochodzeniu w skomplikowanej sprawie kryminalnej, dając nam czas na własne przemyślenia i delektowanie się kieliszkiem wina. Czegóż chcieć więcej w ten letni czas? 
Polecam waszej uwadze "Morderstwo w winnicy".

Tytuł: "Morderstwo w winnicy" (seria: Verlaque i Bonnet na tropie)
Autor: M.L. Longworth
Przekład: Małgorzata Trzebiatowska
Liczba stron: 304
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Smak Słowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz