środa, września 16, 2020

Badacze zjawisk nadnaturalnych, czyli recenzja powieści "Udręczeni".


Ed i Lorraine Warrenowie to małżeństwo, które zasłynęło ze swoich badań związanych ze sprawami nadnaturalnymi. Napisali wspólnie wiele artykułów, książek i publikacji. Prowadzili wykłady na uczelniach, przyciągając słuchaczy zainteresowanych przypadkami nawiedzeń czy opętań. Ed Warren był jedynym świeckim egzorcystą, zaakceptowanym oficjalnie przez Watykan. Jego żona, Lorraine, była wyjątkowo wrażliwym medium. Dzięki ich pomocy, wiele rodzin zaznało spokoju po trudnych zdarzeniach spowodowanych przez nadnaturalne siły. Wielbiciele sztuki filmowej mieli okazję poznać i przyjrzeć się pracy Warrenów dzięki filmom "Obecność" oraz "Annabelle". Niedawno ukazała się kolejna książka opowiadająca o działalności Warrenów, czyli "Udręczeni". To historia nie tylko o badaniu opętań demonicznych, ale przede wszystkim opowieść o rodzinie Snedekerów, którzy choć nie zrobili niczego, aby na swój nowy dom sprowadzić opętanie, gdyż zaczęło się ono dużo wcześniej, to przeżyli grozę opętania przez byt, który za wszelką cenę dążył do całkowitego podporządkowania nowych ofiar.
Nie ma pewności, czy wydarzenia opisane w książce miały miejsce w rzeczywistości. Gdzieniegdzie pojawiają się głosy, że była to mistyfikacja, z uwagi na fakt, iż główna bohaterka powieści, Carmen Snedeker, zmieniała wersje wydarzeń, a ponadto nie ma stuprocentowych potwierdzeń, choćby w postaci nagrań czy filmów. Niezależnie od tych opinii, powieść broni się jednak bardzo dobrą konstrukcją. Ray Garton świetnie operuje grozą, nadaje opowieści doskonały klimat niepokoju, który towarzyszy Czytelnikowi do samego końca. Wszystko zaś zaczyna się dość niewinnie. Małżeństwo Snedekerów oraz ich dzieci wprowadzają się do nowego domu, korzystając z dobrej finansowo okazji. Nie mają, niestety, pojęcia, jaka historia wiąże się z ich nowym nabytkiem. Pierwszym, który coś zauważa, jest czternastoletni syn pary - Stephen, chłopiec borykający się z chorobą nowotworową. Czy to z powodu choroby, czy może wyjątkowej wrażliwości, nastolatek zaczyna dostrzegać "coś złego" w nowym domu. Odmawia spania w sypialni umieszczonej w piwnicy, próbuje ostrzec członków rodziny. Niestety, rodzice nie traktują poważnie jego wizji i opowieści. Z czasem ich nastawienie, szczególnie ojca, zmienia się we wrogie wobec syna i jego niestworzonych historii. Prowadzi do w efekcie do nieprzyjemnych sytuacji, zakończonych umieszczeniem chłopca w placówce psychiatrycznej. Proces opętania członków rodziny trwa jednak nadal, przez cały czas są nagabywani przez coś, czego nie rozumieją, ale czują, że ta "obecność" stanowi ogromne zagrożenie. Wiedza o przeszłości domu nie pomaga w opanowaniu strachu i bezsilności. Z czasem rodzina przestaje radzić sobie z presją, za namową sąsiadki zwraca się do Warrenów, którzy przybywają do ich domu, aby przyjrzeć się sprawie z bliska. Dzieje się to w końcowych rozdziałach powieści. Pierwsza jej część skupiona jest na opisach przeżyć rodziny, niemożności poradzenia sobie z zachowaniem nastoletniego syna, czy próbach zracjonalizowania czegoś, co wydaje się trudne do uwierzenia. 
Historia Snedekerów i ich nawiedzonego domu, to zapewne jedna z tysięcy podobnych historii, do których można podchodzić z pełnym zaangażowaniem, ale również bardzo sceptycznie. Niezależnie od naszej postawy i tego, w co wierzymy, książkę "Udręczeni" czyta się naprawdę dobrze, jeśli w ogóle można tak powiedzieć o horrorze, w którym dawkowane są nam opisy bliskie scenom gwałtu czy naszpikowane wulgarnością. Z pewnością warto podkreślić, że autorowi książki udało się, i to z powodzeniem, ukazać przez co przeszli ludzie narażeni na ogromny stres. Bardzo łatwo można wczuć się w ich sytuację, przerażenie, szok, niedowierzanie. Opisy dręczenia ludzi przez niebezpieczny byt są w tej powieści prawdziwie namacalne i choćby dla nich warto przeczytać książkę Raya Gartona. Polecam szczególnie wielbicielom serii o działalności Warrenów. 

Tytuł: "Udręczeni"
Autor: Ray Garton, Carmen Reed, Al Snedeker, Ed  i Lorraine Warren
Wydanictwo: Replika
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 336

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz