sobota, grudnia 12, 2015

sobota, grudnia 12, 2015

Klasycznie i z humorem, czyli lepiej być nie może. Recenzja "Tajemniczego przeciwnika" Agaty Christie.


Są pisarze, których twórczość jest ponadczasowa. Ich dzieła są tłumaczone na niemal wszystkie języki świata, filmowane, wystawiane w teatrach, prezentowane w postaci słuchowisk radiowych,  a także jako gry wideo i komiksy. Do takich autorów należy, bez wątpienia, prawdziwa dama kryminału Agata Christie, angielska pisarka, podróżniczka, kobieta pełna pasji i uroku.
Spośród osiemdziesięciu kryminałów wybrałam powieść "Tajemniczy przeciwnik", w którym po raz pierwszy pojawiła się para mniej znanych detektywów - Tommy Beresford i Prudence Cowley czyli Tuppence. 


"Tajemniczy przeciwnik" to pierwszy tom w małej serii przygód o sympatycznej parze detektywów  - amatorów, którzy zostali uwikłani w sprawę o charakterze międzynarodowym. Poznajemy w nim głównych bohaterów oraz ich pierwszą sprawę, którą starają się wyjaśnić w ramach przedsięwzięcia pod nazwą Młodzi Łowcy Przygód, s - ka z o.o. Tommy i Tuppence, oboje bezrobotni, postanawiają w ten sposób pomóc losowi i zdobyć trochę pieniędzy na przeżycie. Tuppence nie zamierza wracać do domu ojca na prowincję a Tommy zdemobilizowany żołnierz wciąż szuka pracy. Klasyczne sposoby nie sprawdziły się, dlatego młodzi ludzie próbują niecodziennej formy zarobku. Traf sprawia, że ich pomysł zostaje wykorzystany przez ludzi poszukujących pewnej zaginionej kobiety.
Na pokładzie storpedowanego statku "Lusitania" Jane Finn otrzymała tajemniczą przesyłkę, którą przekazał jej nieznajomy agent rządowy. Amerykanka ma dostarczyć dokumenty do ambasady amerykańskiej. Niestety młoda kurierka znika. W obliczu niepokojów społecznych, do których dochodzi w Anglii w kilka lat po zakończeniu I wojny światowej, sprawa ponownie nabiera znaczenia. Jeśli tajemnicze dokumenty trafią w niepowołane ręce, może się to okazać zabójczo niebezpieczne dla rządu. 
Międzynarodowa afera szpiegowska zatacza coraz szersze kręgi. Bolszewicy, wywiady, kuzyn z Ameryki i niedoświadczeni detektywi szukają śladu Jane Finn. Wydaje się, że za wszystkim stoi zagadkowy Pan Brown. Kto wygra wyścig? Kto okaże się przyjacielem a kto skrywa zbrodnicze zamiary?
Agata Christie prowadzi nas do rozwikłania tajemnicy ze swadą i humorem. Być może, z dzisiejszej perspektywy i wiedzy, jaką mamy na temat działania współczesnych wywiadów międzynarodowych, cała historia sprawia wrażenie nieco naiwnej i dziecinnej opowiastki, jednak ma ona w sobie urok i styl.  Mistrzowsko zbudowana intryga, możliwość śledzenia toku myślenia bohaterów i analiza wszystkich śladów a na końcu coś, co czytelnik kryminałów lubi najbardziej - zaskoczenie. To wszystko znajdziemy w powieści, którą wydano drukiem w 1922 roku. 
Jeśli chcecie spędzić miło czas w któreś zimowe popołudnie bez wątpienia warto sięgnąć po tę emocjonująca przygodę, pełną humoru opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy znajdują swoje szczęście i odnoszą sukces.

"Dedykuję wszystkim, którzy toczą monotonne życie - w nadziei, że przez tę lekturę doświadczą, choćby z drugiej ręki, rozkoszy i niebezpieczeństw Wielkiej Przygody".
Nic dodać, nic ująć. Pani Agato, udało się Pani!

PS
niedawno za sprawą polskiego kanału filmowego Ale Kino można było obejrzeć adaptację filmową przygód książkowych bohaterów w mini serialu "Śledztwo na cztery ręce". Warto porównać tę adaptację z klimatem powieści. Oczywiście w odpowiedniej kolejności ;-)


Tytuł: "Tajemniczy przeciwnik"
Autor: Agata Christie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 304

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wasilka - Słowa jak marzenia , Blogger