czwartek, maja 05, 2016

Kufer przeniósł mnie do przeszłości. Recenzja "Projektu Breslau" Magdaleny Zarębskiej.


Nauka historii, szczególnie w gimnazjum, to wyzwanie w obliczu pokus współczesnego świata, które czyhają na każdym kroku. Jak rywalizować z kolorowym światem internetu, jak nadążyć za zmianami i jak wzbudzić zainteresowanie młodych ludzi, według których mogło dojść do nocy "długich nożyc", a Schlezwig Holstein to nazwiska słynnych projektantów mody?
Można napisać książkę dla nastolatków, która wzbudzi ich ciekawość i przyciągnie ich atrakcyjną formą przekazu. Tak też uczyniła Magdalena Zarębska oddając w ręce czytelników swą najnowszą powieść przygodową dla młodzieży "Projekt Breslau".

Akcja książki dzieje się współcześnie we Wrocławiu, ulubionym mieście pisarki. Piątka gimnazjalistów przypadkowo odnajduje nieużywany przedsionek w starym budynku szkoły, do której uczęszczają. Pomieszczenie wydaje się idealnym miejscem na spotkania paczki przyjaciół. W tajemnicy przed wszystkimi postanawiają je uporządkować. W zapomnianym przez wszystkich lokum znajdują się stare, poniemieckie podręczniki i książki, mapa Wrocławia sprzed ponad stu lat i tajemniczy, pięknie inkrustowany kufer. Jednak największe emocje wśród nastolatków wywołuje pamiętnik napisany po niemiecku. Należał do Hugo Harnischa, chłopca mieszkającego we Wrocławiu tuż po zakończeniu II wojny światowej i przeżywającego trudne chwile w związku z sytuacją niemieckiej ludności cywilnej po zakończeniu działań wojennych. Decyzja o przetłumaczeniu treści pamiętnika wywołuje niezwykły splot wydarzeń, w którym najważniejszą rolę odegra stary kufer. Młodzi przyjaciele po kolei tłumaczą fragmenty wspomnień niemieckiego chłopca, przy okazji poprawiają swoje umiejętności, co zaczyna przekładać się na coraz lepsze oceny z języka niemieckiego. Nauczycielka i rodzice uczniów wietrzą jakiś "spisek", ale dzieci przykładają się do nowego zajęcia z dużym poświęceniem. Dlaczego to robią? Okazuje się, że przedsionek wraz z kufrem stanowią wehikuł czasu, za ich sprawą można przenosić się w czasie, o czym napisał w swym pamiętniku Hugo. Każda z jego relacji to odrębna przygoda, podróż w czasie do minionych lat w historii Breslau. Zaangażowani w sprawę gimnazjaliści również odbywają niesamowite podróże po Wrocławiu, którego już nie ma. Każda nowa przygoda bohaterów powieści prowadzi ich do innego wydarzenia z historii miasta: od obrony Breslau podczas kampanii napoleońskiej w 1806 roku po noc kryształową w 1938 roku.

Atrakcyjna forma przekazu historii w postaci niezwykłych przygód, szybka akcja i spojrzenie na świat oczami nastolatków sprawiają, że "Projekt Breslau" to bardzo ciekawa propozycja skierowana do młodzieży. Powieść przybliża młodym ludziom historię ich miasta, pozwala spojrzeć na jego architekturę, mieszkańców, stroje i codzienne zajęcia i przeżyć historię na żywo. Treść książki została ponadto wzbogacona mapkami dawnego Breslau i współczesnego Wrocławia oraz zdjęciami ważnych budowli. Jednocześnie autorka idealnie dopasowała język i formę przekazu do sposobu myślenia młodych ludzi. Dialogi bohaterów, ich szkolna codzienność, kiełkująca młodzieńcza miłość oraz  wartość przyjaźni, którą poznają świadczą o tym, że Magdalena Zarębska świetnie orientuje się w sprawach dzieci i młodzieży. Jak sama przyznaje w wywiadach i na stronie własnego bloga największą przyjemność sprawia jej pisanie książek dla młodszego czytelnika.

Chciałabym kiedyś natknąć się na wehikuł czasu, jak bohaterowie powieści "Projekt Breslau" wybrać się z moimi uczniami do przeszłości, poczuć historię na własnej skórze. Dzisiaj mogę tę książkę polecić moim uczniom. To bez wątpienia ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby odkryć historię na nowo, ale także dla tych, którzy do tej pory rozczarowani byli jej nauką w szkolnej ławie. Chłopcy, których fascynuje przygoda i wartka akcja nie będą zawiedzeni, dziewczęta odnajdą w powieści romantyczne porywy serca. Wszyscy mają szansę, podobnie jak bohaterowie, zmienić swój stosunek do przeszłości.
Kochani uczniowie, polecam wam książkę, która może wam pomóc w wyborze ciekawego projektu do realizacji w trakcie nauki w gimnazjum. Obyście mieli tyle samo zapału, co grupka przyjaciół z Wrocławia. 

Tytuł: "Projekt Breslau"
Autor: Magdalena Zarębska
Wydawnictwo: bis
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 320

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję portalowi


4 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję Ci za tę recenzję Beatko,zaproponuję tę książkę mojej córce, przyznam się, że sama też chętnie do niej zajrzę ;) Ja również chętnie skorzystałabym z wehikułu czasu, przeniosłabym się w odległe, minione lata... ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. naprawdę dobrze napisana powieść dla młodzieży, powinna się córci spodobać :) i Tobie również Agnieszko

      Usuń
  2. Jak o Wrocławiu to muszę przeczytać, mimo, że do młodzieży już dawno nie należę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To sympatyczna lektura nie tylko dla młodzieży ;-) pewnie dla kogoś z Wrocławia będzie jeszcze ciekawiej.

      Usuń