Jaka jest cena władzy? Recenzja powieści "Opowieści celtyckie. Cena przywództwa" Karoliny Janowskiej


Celtowie są tym ludem europejskim, który po dziś dzień budzi fascynację i zainteresowanie, i to nie tylko ze strony historyków. Już w starożytności odwaga, brawura i niezwykłe umiejętności celtyckich wojowników wywoływały ogromne wrażenie wśród samych Rzymian, którzy wiedli prym w ówczesnym świecie. Wojny galijskie stoczone w I w. p. n. e. przez rzymskie legiony z plemionami celtyckimi, zamieszkującymi Galię, przyczyniły się do powstania jednego z najciekawszych źródeł historycznych, stworzonego przez bezpośredniego uczestnika wydarzeń. Juliusz Cezar, bo o nim mowa, spisał własną relację o wojnie galijskiej. Pamiętnikarski przekaz polityka i wodza, spisany w siedmiu księgach, oraz wiele innych źródeł posłużyło Karolinie Janowskiej do napisania powieści "Opowieści celtyckie. Cena przywództwa".
To kolejny, trzeci tom cyklu opowieści celtyckich, po "Opowieści celtyckie. Początek" i "Opowieści celtyckie. Droga do władzy".

"Opowieści celtyckie. Cena przywództwa" to ambitna powieść historyczna z elementami fikcji, z ciekawie skrojoną fabułą i świetną znajomością tematyki, którą opisuje autorka. Jednocześnie jest ciekawym studium roli kobiet w starożytnym świecie i w odmiennych kulturach. Powieść przenosi nas w czasie do ostatnich dziesięcioleci republiki rzymskiej, rozgrywek politycznych między wielkimi wodzami - politykami, ukształtowania się I triumwiratu, wzmocnienia pozycji Juliusza Cezara. To w Rzymie. Natomiast wśród plemion celtyckich zamieszkujących Galię możemy obserwować wielkie poruszenie zapoczątkowane wyprawą Helwetów, którzy wyruszyli na zachód, by następnie stanąć oko w oko z legionami rzymskimi. Sytuacja napięcia i grożącej wojny komplikuje losy bohaterów powieści Karoliny Janowskiej

Galvan, przywódca plemienia Arwernów przypieczętowuje swą silną pozycję wśród pobratymców ślubem z córką wodza Swebów, Ariowista. Gdy Cezar wypowiada wojnę Ariowistowi Galvan musi dokonać niełatwego wyboru. Czy opowie się za czy przeciw wojnie z Rzymianami? Galvan Wercyngetoryks to wojownik, przywódca wielkiego powstania Galów przeciwko Rzymianom, które Cezar z najwyższym trudem stłumił. Historia z bogatą spuścizną źródeł historycznych przekazała nam wiedzę na temat wydarzeń, które rozegrały się w bogatej i ludnej Prowincji, zwanej Galią.

Natomiast powieść Karoliny Janowskiej w plastyczny sposób przybliża nam kulturę, wierzenia i obyczaje Celtów. Ponieważ domeną plemion celtyckich była sztuka wojny, tego aspektu w powieści nie brakuje. W bitwie pod Bibrakte słychać szczęk oręża, długie obosieczne miecze z brązu tną na prawo i lewo w kolejnych starciach z Rzymianami, legioniści opowiadają sobie plotki o nagich wojownikach i prawdziwych łowcach głów.

Prawda historyczna i fikcja dobrze współgrają na kartach trzeciej części "Opowieści celtyckich". Książka przybliża sposób prowadzenia wojen przez Rzymian, budowę obozów wojskowych przez legionistów, starożytną sztukę wojenną reprezentowaną przez Celtów, wspomaganych przez druidów i wszelkiej maści magów.
Dwie zwalczające się nacje miały wielkie marzenia, wikłały się w rodzinne i klanowe waśnie, rywalizowały o władzę i splendor. Rzymianie i Celtowie musieli stanąć przeciwko sobie. Reprezentowali dwa, obce sobie światy, ale walczyli o to samo. O prestiż, ziemię i dominację. Jednych i drugich wspierały i kochały kobiety. Jedni i drudzy zakładali rodziny. Kochali i nienawidzili.

Podobała mi się warstwa obyczajowa powieści "Opowieści celtyckie. Cena przywództwa". Rodzinne spiski, zdrady i walki klanów. Zaglądanie do alkowy, intymne przeżycia bohaterów i magiczne wizje. To wszystko, a także wiele więcej czytelnik znajdzie na kartach powieści, która optymalnie buduje napięcie i jest dobrze umocowana w historii. Narracja jest płynna, chociaż zdarza się, że autorka powtarza niektóre informacje. Wprawdzie powtarzanie jest matką wiedzy, ale nie mam pewności, czy taki zabieg jest niezbędny w powieści.

Książkę "Opowieści celtyckie. Cena przywództwa" mogę polecić wszystkim tym, którzy interesują się historią starożytną. Ci z pewnością znajdą w niej wiele ciekawostek związanych z historią i kulturą rzymską oraz celtycką. Szczególnie ta druga ma w powieści poczesne miejsce. Nic dziwnego, celtyckie obyczaje pobudzają wyobraźnię współczesnych ludzi. Powieść Karoliny Janowskiej może spodobać się także czytelnikom, którzy nie stronią od fantasy, magia i rytuały stanowią ciekawe uzupełnienie historii bohaterów sprzed dwóch tysięcy lat.
Z pewnością będzie dobrą odskocznią od codzienności, jednocześnie zaś pozwoli zastanowić się nad mechanizmami, które kierują ludźmi od wieków. Szczególnie tymi, którzy posiadają władzę i za wszelką cenę pragną jej utrzymania. Jaka jest więc cena przywództwa? Sprawdźcie, proszę, czytając powieść Karoliny Janowskiej.

Tytuł: "Opowieści celtyckie. Cena przywództwa"
Autor: Karolina Janowska
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 426
egzemplarz recenzyjny

Za udostępnienie książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu
2 komentarze:

  1. Chętnie przeczytam, takie historyczne odskocznie, zwłaszcza to tak odległych epok i odmiennych kultur to bardzo wartościowa forma spędzenia wolnego czasu... Jestem na TAK! Ściskam mocno Beatko! :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obie spędziłyśmy dobrze nasz wolny czas :)

      Usuń