Zrozumieć wroga, czyli recenzja "Czarnej wdowy" Daniela Silvy.


Powieści szpiegowskie mają w sobie wszystko to, co lubię: wartką akcję, ciekawe śledztwo, oryginalną intrygę, dobrze zbudowane napięcie i porządną dawkę grozy. Na pewno znacie książki, które spełniają powyższe warunki. Twórców doskonałych thrillerów szpiegowskich jest wielu. Powieści takich autorów jak Alistair McLean, Robert Ludlum czy Ken Follet niezmiennie wzbudzają ciekawość czytelników, zapewniają inteligentną rozrywkę i świetnie się sprzedają. Wśród wybitnych pisarzy gatunku Daniel Silva - uznany przez The New York Times najlepszym autorem thrillerów i powieści sensacyjnych - zajmuje godną pozycję. Jego powieści goszczą na listach bestsellerów, są tłumaczone na wiele języków, a stworzona przez niego seria o szpiegu izraelskiego wywiadu Gabrielu Allonie wciąż zdobywa nowych zwolenników. Niedawno w polskich księgarniach pojawiła się jedna z ostatnich powieści Daniela Silvy, czyli "Czarna wdowa". Jest to szesnasta część popularnej serii, bezpośrednio nawiązująca do wydarzeń przedstawionych w poprzedniej powieści autora, pt. "Angielski szpieg".

Co ciekawe, książkę można czytać jako odrębną historię, chociaż zdecydowanie warto poznać całość przygód głównego protagonisty stworzonego przez Silvę, jak i pozostałych bohaterów działających w świecie tajnych agentów. Warto, ponieważ wśród nich jest wiele ciekawie scharakteryzowanych postaci. 
Początek "Czarnej wdowy" przynosi mocne uderzenie, w Paryżu dochodzi do potężnej eksplozji spowodowanej wybuchem bomby. Za brutalny zamach odpowiada grupa terrorystów z ISIS pod przywództwem tajemniczego Saladyna. Choć wszystkie postaci w książce są fikcyjne, niewątpliwie podobieństwo do wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich latach w Paryżu i innych miejscach Europy Północnej, nasuwa się samo. Daniel Silva postanowił powiedzieć coś od siebie w kwestii terroryzmu islamskiego. Jego powieść jest całkiem realnym scenariuszem, według którego na naszych oczach rozgrywają się wydarzenia znane nam z codziennych przekazów medialnych. Ktoś mógłby powiedzieć, że to modny i rozpalający wyobraźnię temat, często podejmowany przez pisarzy i scenarzystów. Po części tak jest, ale co ważne, Daniel Silva stara się zrozumieć świat arabski, ukazać realia Bliskiego Wschodu, relacje między Izraelczykami, Jordańczykami, Irakijczykami czy Egipcjanami. Kreacja powieściowego Saladyna stanowi zaś przypomnienie wydarzeń, które miały miejsce w krajach Wschodu w ostatnich kilkunastu latach. Dość wspomnieć tak zwaną Arabską Wiosnę, która obaliła wiele reżimów, ale przyczyniła się również do niestabilnej sytuacji politycznej w Syrii. Daniel Silva oparł swoją powieść na stabilnych fundamentach, dobrze przygotował się do jej napisania. Dzięki temu "Czarna wdowa" jest książką ukazującą zmagania międzynarodowych wywiadów, kulisy konfliktu między światowymi mocarstwami a organizacjami terrorystycznymi oraz, co najważniejsze, stanowi inteligentną formą rozrywki dla wszystkich wielbicieli thrillerów politycznych i powieści szpiegowskich.

Pod względem fabularnym w powieści dzieje się dużo, poza wspomnianym atakiem terrorystycznym w Paryżu podobnych i równie wyrazistych scen w powieści nie brakuje. Ważny jest motyw przeniknięcia w struktury Państwa Islamskiego. Wprawdzie Natalie - żydowska lekarka wzięta niemal z ulicy idealnie realizuje zadania szpiega - wtyczki, to nie wydaje mi się to do końca możliwe. Czy rzeczywiście współczesne wywiady pozwoliłyby sobie na taki krok? Oczywiście dla zbudowania napięcia i wywindowania emocji jest to decyzja jak najbardziej trafiona. Dlatego kibicowałam powieściowej bohaterce, która przeszła niewiarygodną przemianę i...przeżyła. 

Mózg terrorystów - Saladyn - to z kolei godny przeciwnik superszpiega Gabriela Allona, choć czarny charakter, nie został potraktowany schematycznie, wręcz przeciwnie jest postacią, która fascynuje. Może sprawia to jego charakter, wyjątkowa ambicja, a może po prostu bezwzględność. Faktem jest, że mroczna strona człowieka w połączeniu z religijną wizją przyszłości Europy i świata to wyjątkowa mieszanka wybuchowa.

"Czarna wdowa" to znakomicie napisany thriller, powieść odnosząca się do współczesnych problemów politycznych, wypełniona akcją, wywiadowczą grą i niebezpieczeństwem wyzierającym z kolejnych stron, ukazująca jednocześnie życie agentów wywiadu niejako "od kuchni". Ich codzienność polegająca na wpatrywaniu się w nieruchomy obraz na monitorze komputera, wypijanie kubków parzonej z torebek zwietrzałej herbaty czy przeszukiwanie dysków zarekwirowanych laptopów to mało znana strona życia ludzi dbających o nasze bezpieczeństwo.


Daniel Silva napisał kolejną dobrą książkę, nie tylko dla fanów gatunku powieści szpiegowskich. "Czarna wdowa" to realistyczna, wciągająca i godna polecenia książka. 
Jestem na tak!Tytuł: "Czarna wdowa"
Autor: Daniel Silva
Wydawnictwo: HarperCollinsPolska
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 528


Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu:


0 komentarze: