środa, lutego 14, 2018

środa, lutego 14, 2018

Gdy prawda wychodzi na jaw, czyli recenzja powieści Fiony Barton "Dziecko". Przed premierą!


Bywają książki, które utrzymują czytelnika w napięciu i angażują w opowiedzianą historię bez reszty. Do nich zaliczam powieść Fiony Barton pt. "Dziecko". To już druga książka w karierze Autorki, byłej reporterki, zajmującej się słynnymi sprawami kryminalnymi. Trzydziestoletnie doświadczenie zdobyte w pracy dziennikarskiej świetnie przełożyło się na kryminał, a właściwie thriller psychologiczny, z intrygującym śledztwem prowadzącym do ujawnienia prawdy i zaskakującego zakończenia.

Wszystko zaczyna się w momencie, gdy w jednej z londyńskich popołudniówek ukazuje się wzmianka o makabrycznym znalezisku na placu budowy - odnaleziono szkielet niemowlęcia w ogrodzie opuszczonego domu. Dla większości czytelników wzmianka o tragedii sprzed wielu lat może być jedynie sensacyjną informacją, której medialne życie potrwa najwyżej kilka dni. Ale dla trzech kobiet - bohaterek powieści - stała się sprawą niezwykłej wagi. Sekretem, który ujawnił okrutną prawdę o destrukcyjnym postępowaniu ludzi, często żyjących w naszym najbliższym otoczeniu.
Kate Waters - przedstawicielka klasycznego dziennikarstwa, posługująca się staromodnymi metodami pracy - w tajemniczym znalezisku widzi szansę dla siebie. Może uda jej się zaimponować chimerycznemu szefowi, wyrwać z biura, w którym pracuje rzesza freelancerów dostarczających kolejne newsy. Kate czuje, że stoi przed szansą opowiedzenia naprawdę wielkiej historii. Z drugiej zaś strony nie może zignorować smutnego losu bezimiennego dziecka.
Innymi pobudkami kierują się dwie pozostałe kobiety. Jedna z nich, pozbawiona i spragniona ojcowskiej miłości, wychowana przez zapatrzoną w siebie matkę, która zdecydowała się wyrzucić z domu własną córkę, boi się, że jej młodzieńczy sekret zostanie ujawniony. Czuje się zdradzona przez najbliższych, nie potrafi zbudować prawidłowych relacji z rodziną.
I wreszcie ostatnia z głównych bohaterek - kobieta, której prawdopodobnie porwano dziecko, nigdy nie dowiedziała się, co się z nim stało, dlaczego przytrafiła się jej tak niewyobrażalna strata.
Trzy kobiety, pozornie niemające ze sobą nic wspólnego, zostały połączone niezwykłą tajemnicą ukrytą za gazetowym nagłówkiem.

"Dziecko" Fiony Barton to ciekawie skonstruowana powieść, w której narracja występuje z trzech punktów widzenia. Początkowo wydaje się, że nie ma większego związku między kobietami z traumatyczną przeszłością, a jedynym punktem wiążącym jest śledztwo prowadzone przez skrupulatną i profesjonalną dziennikarkę. Wraz z rozwojem fabuły wszystko się zmienia i nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co jednak ciekawe, całość jest tak skonstruowana, że wszystkie wątki idealnie łączą się z sobą, niczym puzzle, które czytelnik układa oczekując pełnego obrazu. 
Wielowątkowa narracja, klasyczne śledztwo, pogłębiona charakterystyka psychologiczna postaci, to tylko niektóre z zalet powieści "Dziecko".
Tajemnice intrygują od początku do końca. Napięcie utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. Krótkie rozdziały sprawiają, że nie sposób oderwać się od powieści. Przeczytałam tę książkę jednym tchem, lektura sprawiła mi przyjemność, mimo że poruszała trudne i smutne tematy.

Fiona Barton napisała powieść skłaniającą do refleksji nad działaniami ludzi, którzy często w akcie desperacji doprowadzają siebie i innych do tragedii. Książka Fiony Barton to nie tylko opowieść o bezimiennym dziecku, które ktoś kiedyś potajemnie pochował. To również historia o kryzysie rodziny, skomplikowanych relacjach między matką i córką, chęci zajrzenia pod powierzchnię ludzkiego życia, które zawsze niesie w sobie jakąś tajemnicę. O tym, że prędzej czy później musimy rozliczyć się z naszych błędów.

Polecam lekturę najnowszej powieści Fiony Barton. Sama mam jeszcze przed sobą jej debiut, czyli bestsellerową "Wdowę". Na pewno sięgnę i po nią. Choćby po to, aby poznać wcześniejsze poczynania dziennikarki z Londynu. Z przyjemnością odwiedzę wraz z nią miasto, które bardzo lubię. Może ponownie zajrzymy do pubów lub udamy się na jakąś oldskulową imprezę.

Tytuł: "Dziecko"
Autor: Fiona Barton
Liczba stron: 544
Rok wydania: 2018 (premiera 15 lutego)
Wydawnictwo: Czarna OwcaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wasilka - Słowa jak marzenia , Blogger