Zbrodnie, namiętności i historia w tle, czyli recenzja "Krwawego medalionu" Danki Braun.Premiera!


Współczesna powieść obyczajowa, nawiązująca do pewnej sagi rodzinnej, tajemnice sięgające okrutnych lat II wojny światowej, sekrety i wątki kryminalne. Napisanie książki, która łączy wymienione elementy, nie jest łatwym zadaniem. Polska pisarka, znana pod pseudonimem Danka Braun postanowiła podjąć się tej próby i oddała w ręce czytelników najnowszą powieść o rodzinie Orłowskich, czyli "Krwawy medalion".

Nie miałam wcześniej styczności z prozą autorki, tym samym nie poznałam losów familii Orłowskich. W każdym razie nie wiedziałam, że "Krwawy medalion" to nawiązanie do perypetii bohaterów znanych z wcześniejszych powieści. Na szczęście nie utrudniło mi to orientacji w powiązaniach rodzinnych najważniejszych bohaterów, tym bardziej że pisarka umieściła na wstępie tak zwaną ściągawkę dla czytelników, w której przedstawiła poszczególne osoby. Dodatkowo w odpowiednich momentach starała się również nawiązywać do istotnych wydarzeń z życia bohaterów. 

Fabuła "Krwawego medalionu" zawiera kilka wątków, które zmierzają do wyjaśnienia tajemnicy pewnej żydowskiej rodziny, ich przeżyć z czasów wojny i wpływu na współczesnych członków dwóch rodzin: Orłowskich i Bieglerów. Wszystko rozpoczyna się wraz ze śmiercią jednej z pacjentek utalentowanego neurochirurga Roberta Orłowskiego, który przyjechał do Żurady w ziemi olkuskiej. Okoliczności wypadku niejakiej Florkowej zwanej Świętą Zośką są niejasne, ale jeszcze bardziej niezrozumiała jest decyzja zmarłej o przekazaniu lekarzowi domu i tytułowego medalionu. Ów cenny, choć nie mający większej wartości rynkowej, przedmiot zaczyna wzbudzać niezwykłe zainteresowanie ludzi, którzy mają z nim styczność. Nieślubna córka Orłowskiego, Marta Biegler szybko staje się ofiarą skomplikowanej zagadki medalionu. Jej mąż Mark, w połowie Austriak, dociera do rodzinnej relacji na temat nieszczęśliwego związku dwojga młodych ludzi, których los został wpisany w scenariusz wojenny. Jednym z nich był jego ojciec, młodzieńczo zakochany w żydowskiej dziewczynie.
http://www.prozami.pl/
W ten sposób czytelnik poznaje los bogatego przedsiębiorcy żydowskiego pochodzenia i jego rodziny w latach wojennej zawieruchy. A to dzięki opowieściom najstarszych członków rodziny jednego z głównych bohaterów oraz znalezionemu pamiętnikowi pięknej Żydówki. Powoli wyjaśnia się przyczyna, dla której współcześni, tak jak ich przodkowie, dokonują zbrodni i kradzieży. Morderstwa, ludzka chciwość, tajemnice i trudna rzeczywistość największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata, kładą się cieniem na losach dwóch rodzin, które są połączone ze sobą. Bohaterowie powieści poddają się namiętnościom, nałogom i podszeptom niezdrowych emocji, mają swoje wzloty i upadki. Ich uczucia zostają wystawione na najcięższe próby. Nie wszyscy będą w stanie wyjść z nich cało i to dosłownie.

"Krwawy medalion" to współczesna powieść obyczajowa, która łączy miłosne zawirowania bohaterów z zagadką kryminalną i rodzinną tajemnicą sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Fabuła bywa tutaj mocno zaskakująca. Atutem powieści są przedstawione ciekawostki historyczne związane z Żuradą w nawiązaniu do kampanii wrześniowej 1939 roku, jak również propagowanie wiedzy na temat II wojny światowej i przemian społeczno-ustrojowych po jej zakończeniu oraz kultury i religii żydowskiej.

Z pewnością jest to pozycja dla wielbicieli prozy autorki i oni odnajdą w niej wszystko, co lubią. Ludzkie namiętności, miłosne zmagania, erotyczne fantazje okraszone nutą pikanterii oraz oryginalnych bohaterów. Ja znalazłam w niej tę wielką historię, która pokrzyżowała ludzkie losy i zniszczyła marzenia o spokojnym życiu. Historia, jak wiadomo, nigdy nie pyta nas o zdanie i robi co chce. A może to my nie potrafimy zatrzymać się w naszym wyścigu do władzy i pieniędzy? Bohaterowie "Krwawego medalionu" wydają się potwierdzać tę myśl. Danka Braun postanowiła rozprawić się duchami przeszłości. Sprawdźcie sami jak to się jej udało.

Tytuł: "Krwawy medalion"
Autor: Danka Braun
Wydawnictwo: Prozami
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 312 /336/
egzemplarz recenzyjny

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Portalowi


0 komentarze: