sierpnia 12, 2017

Dramat w tropikalnej scenerii, czyli recenzja "Rozłąki" Dinah Jefferies.


To już trzecia egzotyczna podróż, w którą wybrałam się za sprawą książki brytyjskiej powieściopisarki urodzonej w Malezji. Tym razem Dinah Jefferies umieściła fabułę powieści, pt. "Rozłąka" na Malajach Brytyjskich w 1955 roku. Z każdą powieścią Dinah Jefferies ujawnia ciekawe szczegóły ze swojego życia. Tym razem, w nocie końcowej, odnalazłam kilka osobistych odniesień autorki do wydarzeń z lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, rozgrywanych na Malajach. Chociaż "Rozłąka" stanowi literacką fikcję, a bohaterowie to postaci zmyślone, to jednak powieść zawiera reminiscencje spędzonego na Malajach dzieciństwa pisarki. Dzięki temu powieść zachowuje ciekawy klimat, zapachy i dźwięki zapamiętane w dzieciństwie, wspomnienie dawnych opowieści, starych zdjęć z albumów rodzinnych i obejrzanych filmów. 

"Rozłąka" to historia angielskiej rodziny, która mieszkała na Malajach w latach pięćdziesiątych, w czasie stanu wyjątkowego wprowadzonego z uwagi na powstanie malajskie skierowane przeciwko kolonialnym rządom Brytyjczyków. Walki partyzanckie, niepewność losu, zagrożenie ludności cywilnej to doskonałe tło dla rozgrywającego się na kartach powieści dramatu rodziny brytyjskiego urzędnika. 
Lidia Cartwright, żona i matka dwóch córek, wraca do domu po długiej nieobecności spowodowanej wizytą u chorej przyjaciółki. Na miejscu zastaje cichy, opuszczony dom. Sprzęty i ubrania zniknęły, nie ma żadnej wiadomości, która mogłaby wskazać przyczynę nagłego wyjazdu rodziny. Lidia rozpoczyna poszukiwania zaginionych. Każdy nowy trop prowadzi do odkrycia nowych tajemnic, skrywanych głęboko sekretów, oszustw męża. Lokalny urzędnik informuje Lidię, że jej rodzina wyjechała na północ kraju. Kobieta podąża więc ich tropem. W niebezpiecznej dżungli, wśród walczących partyzantów, Lidia próbuje zrozumieć swoją sytuację. Towarzyszy jej mały chłopiec - po części Chińczyk, po części Malaj, którym Lidia zostaje zmuszona zaopiekować się. Z czasem pomiędzy obojgiem narodzi się niezwykła więź. 

Tymczasem w Anglii akcja toczy się równolegle, narracja zaś prowadzona jest z punktu widzenia Emmy Cartwright. To jedna z córek wywieziona przez ojca w tajemnicy przed matką. Mężczyzna układa sobie i dziewczynkom nowe życie. Trudne relacje między ojcem a Emmą powodują, że zostaje ona wysłana do szkoły z internatem. Emma nie rozumie, dlaczego jej matka nie pożegnała się z nimi. Wciąż na nią czeka, ale jej nadzieje zostają rozwiane przez ojca, który przekazuje dziewczynkom brutalną prawdę o rzekomej śmierci Lidii. Emma nie jest w stanie pogodzić się z bolesną informacją i podejmuje własne śledztwo. Bohaterka jest silna, niezależna i dojrzała. Jej dzieciństwo jest trudne. Poza rozłąką z matką, dziewczynka narażona jest na niebezpieczeństwa ze strony osób z najbliższego otoczenia. Ucieczką jest dla niej pisanie własnych opowiadań. W świecie marzeń Emma odnajduje siłę do rozwiązania zagadki zniknięcia ukochanej matki, ale także innych rodzinnych sekretów.

"Rozłąka" to powieść wypełniona emocjami, opowieść o sile więzi między matką a córką. To urzekająca historia miłości, niepozbawiona nadziei. Czasem wywołująca gniew a czasem śmiech. Piękna i wzruszająca opowieść o zdradzie, cierpieniu, dojrzewaniu, ogromnej tęsknocie i sile miłości, którą czuje matka wobec swoich dzieci.

Tropikalna przyroda egzotycznych Malajów świetnie została skontrastowana z zimną i mglistą angielską aurą. Radość życia pośród barwnych krajobrazów, wypełnionych trelami ptaków, odgłosami zwierząt i gorącym powietrzem pozwala zagłębić się w klimat niezwykłej powieści Dinah Jefferies. Pisarka, podobnie jak w swoich innych powieściach, czyli "Żona plantatora herbaty" i "Córka handlarza jedwabiem" buduje fabułę świetnie rozłożoną w czasie. Jej powieści obyczajowe są dobrze osadzone w historii, ukazują różnice kulturowe i cywilizacyjne między światem Zachodu i Orientu.
"Rozłąka" to barwna opowieść o świecie, który dawno już minął, ale nadal łatwo zanurzyć się w nim, żeby przeżyć niezwykłą przygodę. Znajdziecie w niej zdeterminowaną matkę, kochające dzieci, tajemniczych szpiegów, handlarzy bronią, partyzantów atakujących plantacje i tragiczny romans.

Przeczytałam kolejną powieść opartą na wydarzeniach historycznych, które rozgrywały się na terenie dla mnie mało znanym. Nigdy nie byłam w Azji. Dzięki historii przedstawionej w "Rozłące" miałam okazję przeżyć przygodę w egzotycznej scenerii. Po raz kolejny przekonałam się również, że Dinah Jefferies należy do moich ulubionych autorek. Podoba mi się jej lekki styl pisania, barwny język i umiejętność budowania nastroju. Z przyjemnością sięgnę po inne powieści pisarki.

Tytuł: "Rozłąka"
Autor: Dinah Jefferies
Wydawnictwo: HarperCollinsPolska
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 448

Za udostępnienie książki do recenzji dziękuję WydawnictwuBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Wasilka - Słowa jak marzenia , Blogger