Egzotyczna opowieść o "Córce handlarza jedwabiem", czyli recenzja książki Dinah Jefferies. Listopadowa premiera!


Dzisiaj zabiorę Was w kolejną egzotyczną podróż. Tym razem do ogarniętego wojną Wietnamu lat pięćdziesiątych XX wieku. Oto bowiem autorka "Żony plantatora herbaty", Dinah Jefferies, napisała nową powieść, historyczną fikcję, której akcja toczy się we francuskich Indochinach. "Córka handlarza jedwabiem" to książka o mrocznych czasach i niemniej ciemnych sekretach pewnej rodziny, która musiała zmierzyć się z potęgą historii.


Nowa powieść pisarki urodzonej na Dalekim Wschodzie to przede wszystkim opowieść o kobiecie rozdartej między dwoma światami, która musi dokonać życiowego wyboru. Główna bohaterka, osiemnastoletnia Nicole Duval, pół Francuzka, pół Wietnamka, mieszka w Hanoi u boku ojca i starszej siostry Sylvie. Od śmierci matki obie siostry rywalizują ze sobą. Nicole, zawsze w cieniu siostry, czuje się pokrzywdzona decyzją ojca, bogatego przedsiębiorcy, który przekazuje córkom udziały w rodzinnej firmie. Młodsza z nich otrzymuje jedynie niewielki sklep z jedwabiem w ubogiej wietnamskiej dzielnicy Hanoi. 
W tym czasie (fabuła książki omawia wydarzenia z lat 1952 do 1954) Wietnam pod panowaniem Francuzów żyje w stanie wojny. Wietnamscy rebelianci z Việt Minh szykują się do ostatecznej konfrontacji z francuskim okupantem. Młoda, niewiele jeszcze wiedząca o życiu metyska, po raz pierwszy zmierzy się z trudną rzeczywistością, w jakiej przyszło funkcjonować mieszkańcom Wietnamu. 

Autorka powieści postanowiła przedstawić swoim czytelnikom kolonializm inny niż brytyjski. Francuzów, którym zależało na utrzymaniu dochodowej kolonii oraz mieszkańców zdeterminowanych do odzyskania niezależności. W tym świecie życie pół Francuzki i pół Wietnamki nie było łatwe, ponieważ historia konfliktu zwanego I wojną indochińską, była wyjątkowo skomplikowana. Dlatego Nicole, związana z obiema stronami konfliktu, będąc świadkiem okrutnych wydarzeń będzie musiała wybrać swoją dalszą drogę.

Wielka historia rozgrywająca się w tle to ciekawy pomysł na przedstawienie zmagań głównej bohaterki z własną tożsamością. Nicole podziwia starszą siostrę, elegancką i piękną Sylvie, idealnie reprezentującą francuski szyk. Między siostrami istnieje niewidzialny mur, którego początki sięgają wczesnego dzieciństwa obu dziewcząt. Tajemnica śmierci matki kładzie się cieniem na relacjach rodzinnych. Siostrzane uczucia wystawiane są bezustannie na ciężką próbę. Obie rywalizują również o zainteresowanie przystojnego Amerykanina, z którym współpracuje ich ojciec.

Pewne wydarzenia przynoszą zachwianie emocjonalne głównej bohaterki, utratę zaufania do najbliższych i skłaniają ją do pójścia śladem młodego rewolucjonisty z Việt Minh. Ucieczka od rodziny przynosi niepewność i strach, pogłębia rozterki młodej córki handlarza jedwabiem

Dinah Jefferies dobrze przygotowała się do napisania powieści osadzonej w historii. Skorzystała z wielu publikacji historycznych (lista anglojęzycznych pozycji została załączona na końcu książki), wykonała notatki, by ożywić powojenny okres w historii Wietnamu na kartach swojej opowieści. Wspomina o tym w zakończeniu książki, dzieląc się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami o tym, jak napisała "Córkę handlarza jedwabiu".
Udało się jej ukazać atmosferę panującą na ulicach Hanoi, nastroje wśród mieszkańców kraju, dużą niepewność wojny, cierpienie, ale także zwykłą codzienność, ludzi przy pracy, zapach wietnamskiej dzielnicy i smaki tradycyjnej kuchni. 
Tę część powieści można uznać za udaną. Bohaterowie przemieszczający się wśród zniszczonych krajobrazów, narażeni na niebezpieczeństwa, są przedstawieni bardzo obrazowo i realistycznie. Jedni kłamią, inni narażają życie, niektórzy bywają okrutni, samolubni, brzydcy i nieszczęśliwi. 
To właśnie te postaci nadają kolorytu całej powieści. Bez nich problemy tożsamościowe i osobiste głównej bohaterki mogłyby znużyć czytelników "Córki handlarza jedwabiem"

Nicole jest bardzo młoda i niedoświadczona. Jest nastolatką, która nie pojmuje jeszcze świata dorosłych, przepełnionego korupcją i polityką. Nie potrafi podjąć dojrzałej decyzji, postępuje nieracjonalnie i pod wpływem emocji. Dlatego początkowo trudno jest zrozumieć jej decyzje, czytać o rozterkach dotyczących wyboru odpowiedniej części garderoby czy egzaltowane fragmenty związane z miłosnymi uniesieniami. Mogą również męczyć niektóre dialogi prowadzone przez bohaterów powieści.  Czasem sztuczne, czasem wręcz śmieszne i naiwne. 
Naiwność jest cechą Nicole, być może więc z tego powodu mówi ona tak, a nie inaczej.
Na szczęście wokół wiodącej postaci dzieje się bardzo wiele, historia wciąga i trzyma w umiarkowanym napięciu. Interesujące jest zakończenie powieści, chętnie poznałabym dalszy ciąg. Podejrzewam jednak, że autorka w kolejnych książkach będzie przedstawiała odrębne historie umieszczone w orientalnej scenerii. 

Tak więc "Córka handlarza jedwabiem" to prosta opowieść o ludziach, którym przyszło żyć w skomplikowanych czasach francuskiego kolonializmu. Powieść obyczajowa osadzona w historii, opowiadająca o miłości w brutalnym świecie wojen i politycznych zawirowań. Ciekawa pod względem zagadnień kulturowych i różnic cywilizacyjnych między światem Zachodu i Orientu. 
Znajdziecie w niej wiele interesujących fragmentów na temat wietnamskiej mody, kuchni i zwyczajów. I oczywiście tytułowy jedwab, czarujący bogactwem i różnorodnością mieniących się barw w małym sklepiku starej wietnamskiej dzielnicy Hanoi.

Tytuł: "Córka handlarza jedwabiem"
Autor: Dinah Jefferies
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 416

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu:


0 komentarze: