Fabuła powieści związana jest z legendą o Fleciście (Szczurołapie) z Hameln, którą spisali m. in. bracia Grimm, opowiadającą o wydarzeniach rozgrywających się 26 czerwca 1284 r. w niemieckim mieście Hameln. Według ludowego podania miasto zostało nawiedzone przez plagę szczurów. Wynajęty przez mieszkańców flecista - szczurołap za pomocą muzyki płynącej z niezwykłego fletu wywabił szczury poza mury miasta. Gdy po wykonanej pracy odmówiono mu zapłaty, ów flecista miał wyprowadzić z miasta wszystkie dzieci, które następnie przepadły bez wieści. Racjonalnych powodów pochodzenia legendy jest wiele. Bohater powieści "Denar dla szczurołapa", orientalista Gabor Horthy, natrafia na pracę XIX - wiecznego teologa Augusta Erdmanna, z której wynika, że postać Szczurołapa co jakiś czas pojawia się w historii, w różnych częściach świata, zawsze zwiastując jakieś niewytłumaczalne zjawiska i plagę szczurów. Zainteresowany wyjaśnieniem zagadki tajemniczego Flecisty, Gabor Horthy, podąża za kolejnymi wskazówkami zapisanymi w różnych dokumentach, by następnie odwiedzać różne rejony świata. Dzięki temu czytelnik trafia do pięknej Tybingi w południowo - zachodnich Niemczech, gdzie odwiedza bibliotekę uniwersytecką, ale również na Bliski Wschód czy do Oksfordu. We wszystkich miejscach możemy podziwiać piękno architektury, zapoznać się z ich historią i urokliwymi krajobrazami.
Klimat tajemniczości, nuta strachu i niedopowiedzenia towarzyszą lekturze powieści do końca. Oczywiście jest mocny początek w postaci brutalnej zbrodni, której ofiarą pada studentka, zajmująca się badaniem działalności domów dziecka. Nie wiadomo, kto stoi za aktem zabójstwa, czy jest to czyn przypadkowy, a może konsekwencja wydarzeń z przeszłości.
Powieść Aleksandra R. Michalaka napisana jest w stylu awanturniczo - przygodowym, główny bohater idealnie wpisuje się w schemat postaci, która za wszelką cenę pragnie rozwiązać trudną zagadkę. Pomaga mu w tym, niecodzienna dla typowego profesora, fizjonomia i sposób bycia. Ponadto ciąży nad nim niewyjaśniona tajemnica, ocierająca się o siły nadprzyrodzone i demonologię. Gaborowi towarzyszą inne postaci, które pomagają lub przeszkadzają mu w rozwiązaniu zawiłej intrygi, a także wyjątkowe kobiety.

To świetnie, że naukowcy z krwi i kości potrafią uczynić z dziedzin swoich badań historie tak trzymające w napięciu, pełne przygód i sensacyjnych zawirowań. Niejeden student czy studentka życzyliby sobie takiego życia, jakie prowadzili bohaterowie powieści "Denar dla szczurołapa".
Jaki z tego wniosek? Najważniejsza w życiu jest pasja, będąca źródłem spełnienia. Aleksander R. Michalak spełnił się jako Autor, ale mam nadzieję, że to dopiero początek jego pisarskiej drogi.
Tytuł: "Denar dla szczurołapa"
Autor: Aleksander R. Michalak
Liczba stron: 432
Rok wydania: 2018 (premiera 4 września)
Wydawnictwo: Replika
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz