Obraz polskiej mafii, jej działalność, powiązania z polityką i światem biznesu oraz współpraca z organami ścigania to najważniejsze wątki powieści Ryszarda Cichego "Naprędce napisana historia".
Autor pierwszego tomu powieści rozpoczynającego trzyczęściowy cykl o ludziach związanych ze służbami specjalnymi i mafią w Polsce, sam był uczestnikiem wielu wydarzeń. Zaraz po ukończeniu studiów, w latach siedemdziesiątych, zgłosił się do pracy w milicji. Podobnie jak bohater jego książki - świeżo upieczony magister psychologii, Ksawery Karski. Młody człowiek, z głową wypełnioną ideałami, który od zawsze marzył o pracy jako milicjant, bo... chciał naprawiać świat.
Śledzimy więc jego drogę zawodową, od pracy w strukturach MO lat osiemdziesiątych, poprzez przemiany związane z transformacją ustrojową w Polsce, które zawiodły go na szczyt kariery w szeregach polskiej mafii.
Bohater wspomina i barwnie opisuje swoje życie, czasami przypomina to relację z policyjnego raportu, ale zawsze jest to bardzo wiarygodne z uwagi na doskonale skrojone dialogi. Historia opowiedziana przez Ksawerego wciąga od początku. Od jego pierwszych kroków w wydziale dochodzeniowym, poprzez zadania wykonywane w stanie wojennym, po późne lata osiemdziesiąte, kiedy za sprawą osobistego wyboru jego życie dokonało zwrotu o sto osiemdziesiąt stopni.
Śledząc losy Ksawerego ma się nieodparte wrażenie, że autor był obecny przy wszystkich opisanych w powieści wydarzeniach. Ryszard Cichy bowiem doskonale opowiedział o sprawach i ludziach, których przyszło mu kiedyś spotkać. Stworzył fikcję, ale mocno osadzoną w rzeczywistości lat minionych.
I tak oto możemy przyjrzeć się i spróbować zrozumieć mechanizmy, które zmieniały nasz kraj niemal czterdzieści lat temu. Począwszy od przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy równolegle do przemian ustrojowych i gospodarczych zaczęły rodzić się w Polsce struktury przestępcze, z czasem przekształcone w mafię. Skończywszy zaś na latach współczesnych.
Bardzo ciekawie ukazana została w powieści przemiana drobnych cinkciarzy, przemytników samochodów i narkotyków w gangsterów zawiadujących ogromnymi obszarami kraju, mających wielkie pieniądze i nieograniczone wpływy. Wśród nich znalazło się wielu funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, byłej Wojskowej Służby Informacyjnej, nawet żołnierzy Legii Cudzoziemskiej, ludzi którzy nie chcieli lub nie mogli kontynuować legalnej służby w policji. Przecież musieli się gdzieś podziać. Niektórzy robili to zwyczajnie z nudów, zaś inni stawali się gangsterami dla pieniędzy.
Stąd też w powieści znalazło się poczesne miejsce dla opisania problemu korupcji na wszystkich szczeblach władzy i biznesu (ze służbą zdrowia włącznie). Bardzo ciekawie została również przedstawiona rzeczywistość więzienna, hierarchia wśród osadzonych, sposób porozumiewania się w więziennym slangu i "opieka" mafii względem skazanych. Dla mnie było to interesujące doświadczenie, porównywalne do telewizyjnej Inicjacji Przemka Kossakowskiego.
"Naprędce napisana historia" to opowieść, która przedstawia dość jasny mechanizm, niestety wciąż aktualny, i jednoznacznie wyrażony we fragmencie powieści:
"(...) we współczesnym państwie musi być policja i musi być mafia, ale musi być jednakowoż pewna równowaga między tymi instytucjami. Chodzi o to, żeby wszyscy byli zadowoleni (...)"
Czy zdajemy sobie sprawę, jakie naprawdę decyzje podejmowane są na szczytach władzy, za zamkniętymi drzwiami ważnych gabinetów, z dala od mediów wietrzących sensację? Czy myślimy o tym, skąd biorą się wpływy i środki potężnych figur biznesu?
Dziennikarze wciąż podejmują próby demaskowania nieczystych interesów.
Ryszard Cichy napisał książkę inną od tych, które skupiają się na problematyce mafijnej działalności w Polsce. Solidnie przedstawił kulisy świata przestępczego, gangsterów o różnej proweniencji, których nie zawsze można jednoznacznie ocenić. Jak to w życiu bywa, nie wszystko jest albo czarne, albo białe.
Ryszard Cichy napisał książkę inną od tych, które skupiają się na problematyce mafijnej działalności w Polsce. Solidnie przedstawił kulisy świata przestępczego, gangsterów o różnej proweniencji, których nie zawsze można jednoznacznie ocenić. Jak to w życiu bywa, nie wszystko jest albo czarne, albo białe.
Główny bohater "Naprędce napisanej historii" wymyka się schematom. Znajduje niezwykłą i naznaczoną skomplikowaną przeszłością miłość. Czy będzie miała szansę przetrwać? Czy może przeznaczenie zadrwi z obojga? O tym czytelnik przekona się sam.
Zachęcam do lektury książki, która przeciwstawia się stereotypom, a jednocześnie jest opowieścią o dokonywaniu wyborów i dylematach bliskich każdemu z nas.
Tytuł: "Naprędce napisana historia"
Autor: Ryszard Cichy
Wydawnictwo: Poligraf
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 196
Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Portalowi:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz